Наталія Лісова » Podillia phosphorite deposits history of studying (англ.)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Podillia phosphorite deposits history of studying (англ.)

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 20.08.2024
Твір змінено: 20.08.2024
Завантажити: pdf див. (183.7 КБ)
Опис: Україна–Європа–Світ. Міжнародний збірник наукових праць. Серія: Історія, міжнародні відносини. – Вип. 24. – Тернопіль: Видавництво ТНПУ ім. В.Гнатюка, 2020.


У статті проаналізовано історичні особливості вивчення фосфоритових покладів Подільського регіону. Перші публікації з висвітлення даної проблематики з’являються ще в першій половині XIX ст., коли почалися описи фосфоритових конкрецій в теперішніх Хмельницькій та Вінницькій областях (тоді – Подільська губернія Росії). Поклади були зосереджені у Подністров’ї. Інтенсивні геологічні дослідження подільських фосфоритів, вивчення їхнього складу та властивостей спричинили початок їх інтенсивної експлуатації для потреб сільського господарства (виробництво суперфосфату). Розробка родовищ почалася у середині XIX ст. і продовжувалась до його кінця, коли основні запаси відомих родовищ були фактично вичерпані. Вивчення фосфоритів однак продовжувалось й триває з окремими перервами та різною інтенсивністю до наших днів. З 80-их років XIX ст. почались дослідження фосфоритових покладів в австро-угорській, а пізніше – польській частині Поділля й стосувались вони також покладів, зосереджених в басейні Дністра та його лівих допливів (територія теперішніх Івано-Франківської та Тернопільської областей).

На даний час зусиллями декількох поколінь польських та вітчизняних дослідників з достатньою детальністю вивчена фосфоритоносність Подільського регіону, складені карти їхнього поширення, вивчено хімічний, мінералогічний та петрографічний склад, визначено області та можливості їхнього застосування як сировини для виробництва мінеральних добрив та меліорантів, встановлено промислову цінність окремих родовищ та проявів, виявлено нові площі поширення фосфоритоносних відкладів та нові фосфороносні породи. Грунтуючись на аналізі здійснених досліджень фосфоритоносності Поділля, в статті подано рекомендації щодо напрямків подальших науково-дослідних робіт в регіоні та геологічних розвідок перспективних у промисловому відношення ділянок, вивчення окремих нетрадиційних видів фосфорної сировини (зернисті фосфорити, крейдоподібні фосфатвмісні вапняки, фосфат-глауконітові руди та ін.).
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.