Ольга Леонідівна Левицька » Суспільно-географічне дослідження трансформацій планувальної структури міста Івано-Франківська
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Суспільно-географічне дослідження трансформацій планувальної структури міста Івано-Франківська

Дисертація
Написано: 2017 року
Розділ: Наукова
Твір додано: 15.05.2018
Твір змінено: 23.04.2024
Завантажити: pdf див. (5.2 МБ)
Опис: Левицька О.Л. Суспільно-географічне дослідження планувальної структури міста Івано-Франківська. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.02 «Економічна та соціальна географія». – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2017.


Дослідження за темою дисертації виконувались протягом 2010–2017 років згідно з планами науково-дослідних робіт кафедри економічної та соціальної географії географічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Інформаційну базу дисертаційного дослідження становлять наступні матеріали: законодавчі та нормативно-правові акти України, що регламентують містобудівну діяльність та планування територій, організацію міського простору, доріг та вулиць; текстові та картографічні матеріали «Генерального плану м. Івано-Франківська» 2000 р., з коригованими змінами у 2014 р.; регіональні правила забудови території, детальні плани територій міста; матеріали Державної служби статистики України: статистичні матеріали, зібрані автором в Головному управлінні статистики Івано-Франківської області, матеріали звітності Івано-Франківської міської ради; результати проведеного соціологічного опитування мешканців міста, а також фахові, науково-публіцистичні матеріали, статистичні щорічники, бюлетені тощо.

Обґрунтовано доцільність застосування суспільно-географічного підходу до дослідження міста, в тому числі його планувальної організації та трансформацій міського простору, розглянуто ряд теорій, підходів, методик дослідження міста, які виникають у зв’язку з швидкими темпами розвитку урбанізаційних процесів в світі.

Проаналізовано умови та чинники формування планувальної організації міста, зокрема це природно-екологічні чинники, історико–географічний чинник та ряд суспільно-географічних чинників, зокрема географічного положення, населення та трудових ресурсів, транспорту, розвитку промисловості міста та його будівельного комплексу, соціальної сфери, а також управлінський чинник. Нами було проаналізовано привабливість міського простору Івано-Франківська в зв’язку з розвитком міста як туристичного центру України.

Розглянуто такий вид міського управління як маркетингове та використання інструменту брендингу міста на прикладі Івано-Франківська, для змоги самоідентифікації мешканців Івано-Франківська з містом, і як наслідок виникає можливість подальшого соціально-економічного розвитку міста в цілому і набуття ним нових конкурентних переваг, що призводить до збільшення таким чином кількості туристів, інвесторів і т.д.

Виділено 5 геоісторичних зрізів трансформації планувальної структури міста Івано-Франківська за різні історичні періоди: на 1 зрізі спостерігаємо заснування міста-фортеці, добре укріпленої, яке мало форму багатокутника, вписаного в коло з площею Ринок у центрі, що відповідало тогочасним ідеям містобудування доби Ренесансу. На 2 зрізі до існуючого міста-фортеці спостерігаємо добудову замку, що змінює форму міста з правильної шестикутної, у видовжену з замком, Станиславів стає містом- резиденцією. 3 зріз відзначився втратою палацової і оборонної функцій міста, громадський центр поступово переноситься на площу перед сучасним Драматичним театром, також спостерігаємо злиття центральної частини з передмістями та реконструкція житлової забудови. Що ж стосується 4-го, так званого «радянського етапу», то спостерігаємо утворення нових мікрорайонів в місті, входження навколишніх сіл в зону обслуговування міста, розбудова промислових територій тощо. 5 зріз характеризується частковим збереженням обрисів того первісного середньовічного міста, але значно видозміненим за рахунок розширення міської території, розбудови вулично-дорожньої мережі в місті, перенесенням громадського центру на Вічевий майдан, а також доповненням міста функціями, які відповідають викликам сьогодення.

На основі планувальних утворень Генерального плану виділено 15 мікрорайонів в місті, які в свою чергу в залежності від доступності до центру були об’єднані в чотири зони: центральну, серединну, периферійну та приміську, кожна з яких характеризується певним набором функцій. Найбільш поліфункціональною є центральна зона міста, тому для її розвантаження ми пропонуємо виділення ще 4 міських ядер, які згодом можуть претендувати на роль громадських центрів, в периферійних районах міста на основі концентрації ряду функцій на обмеженій території, що призводить в свою чергу до зростання концентрації тут населення та створення більш комфортних умов для проживання мешканців периферії.

Було проаналізовано, в зв’язку з постійним розвитком міста, такі види трансформацій міського простору як субурбанізація, ревіталізація, сакралізація, комерціалізація, соціальна поляризація, демілітаризація, розглянуто проблему озеленення міста.

Розроблено прогнози таких компонентів суспільно-географічного комплексу міста, як чисельність населення, кількість штатних працівників на підприємствах, обсяг інвестицій в економіку міста, обсяг реалізованої промислової продукції та роздрібного товарообороту з допомогою використання методів математичного прогнозування, а саме методів згладжування та аналітичного вирівнювання.

Виділено ряд проблем міського планування Івано-Франківська, на основі опитування містян, і запропоновано шляхи їх вирішення, зокрема проблеми паркування в місті, побудови моста – сполучення з мікрорайоном Пасічна, проблеми участі городян в процесах міського планування та запропоновано власне бачення подальшого розвитку міста.

Обґрунтовані основні перспективи розвитку міста, зокрема зміни його планувальної структури з моноцентричної на поліцентричну, розвиток периферійних районів міста, створення нових громадських просторів, необхідність розробки зонінг-планів та детальних планів території тощо.


Ключові слова: планувальна структура міста, трансформації міського простору, міський розвиток, міське планування, функціональне зонування, громадський центр, Івано-Франківськ.
Зміст: [натисніть, щоб розгорнути]
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.