Лариса Левченко » Шаги – паперові розмінні монети доби Української революції 1917–1921 років
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Шаги – паперові розмінні монети доби Української революції 1917–1921 років

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 20.04.2025
Твір змінено: 20.04.2025
Завантажити: pdf див. (1.2 МБ)
Опис: Український нумізматичний щорічник: часопис. – Кропивницький – Переяслав. – 2024. – Вип. 8.


2024 року Національним банком України в контексті декомунізації та відновлення історичної справедливості ініційовано заміну розмінної монети «копійки» на «шаг». У цьому контексті набуло актуальності обґрунтування належності «шагів» до традиційної української грошової системи. Мета цієї публікації полягає у дослідженні історії розмінної монети «шаг» доби Української революції 1917–1921 рр. за архівними документами, виявленими в Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України (ЦДАВО України), тексти яких у переважній більшості вперше запроваджено до наукового обігу і вміщено в додатку. Методологія дослідження включає як загальнонаукові, так і спеціальні методи.

Аналіз попередніх досліджень показав, що монети «шаги» перебували в обігу на українських теренах з 1528 по 1725 рр. і були скасовані під час грошових реформ Петра І.

«Шаги» відродилися в Українській Народній Республіці у складі гривневої грошової системи: одна гривня поділялася на сто шагів. Специфікою цієї монети був її випуск не з металу, а на папері у вигляді марок. Запроваджувати в обіг «марки-шаги» було розпочато за Української Держави Павла Скоропадського та продовжилося за Директорії УНР. Як свідчать архівні документи, за період від 1917 р. до лютого 1922 р. у різних експедиціях в Києві, Одесі, Кам’янці-Подільському, Станіславові було надруковано марок-шагів на суму 46.306.555 гривень, в обіг для населення їх випущено на суму 46.165.973 гривні. Шаги перебували в обігові як на території Української Народної Республіки, так і в дещо меншому обсязі на території Західноукраїнської Народної Республіки.

Більшовики після окупації Києва (березень 1919 р.) вилучали з обігу марки-шаги з усіх банків, установ, підприємств та організацій. Анулювання українських марок-шагів найсильніше вдарило по кишені найбідніших прошарків населення, яким уже за радянської окупації «шагами» видавали зарплату.

В Українській Народній Республіці та Українській Державі шаги відігравали значну роль ще й при встановленні процентних ставок, курсу валют, оплаті поштових послуг та в інших розрахункових операціях.

Таким чином, «шаги» за часів Української революції 1917–1921 рр. дійсно були суттєвою складовою грошового обігу та української монетної системи, тому їхнє відродження абсолютно закономірне та історично справедливе.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.