Григорій Квітка-Основ'яненко » Пан Халявский (вид. 1978) (рос.)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Пан Халявский (вид. 1978) (рос.)

Повість
Написано: 1839 року
Розділ: Художня
Твір додано: 10.06.2024
Твір змінено: 11.06.2024
Завантажити: djvu (4.8 МБ) fb2.zip (244.1 КБ) pdf див. (5.9 МБ)
Опис: «Пан Халявський» – історично-побутовий сатиричний роман Григорія Федоровича Квітки-Основ'яненка. У книзі докладно описується побут та відносини українських поміщиків-обивателів на рубежі XVIII-XIX століть, особливо детально дається опис відношення до їжі та наук. Перша частина була вперше опублікована в журналі «Вітчизняні записки» в 1839, в 1840 роман вийшов окремою книгою в Санкт-Петербурзі.
У романі порівнюється час із сьогоденням. Мова ведеться від імені старого українського поміщика Трохим Миронович Халявського. Він згадує своє дитинство, своїх батьків та їх спосіб життя, своє навчання, службу в армії, сватання, поділ спадщини з братами, поїздку до Санкт-Петербурга, одруження та сімейне життя. Труня, рясно вигодуваний своєю матінкою, не сприймає змін, не цікавиться грамотою і наукою, не пристосований до світського життя, і всі його турботи стосуються їжі та свого круглого тіла. Найбільше герой нарікає, що «страви вже не ті, і їсти так зовсім розучилися».
В. Г. Бєлінський писав про роман українського письменника Г. Квітки-Основ'яненка: «Особливо чудовий «Пан Халявський» — сатирична картина старовинних вдач Малоросії... Немов на долоні бачите ви поважну старовину, сповнену невігластва, лінощів, обжерливості. Фарби Основ'яненка живі, картини смішно смішні, і, незважаючи на те, що місцями його розповідь надто обтяжлива, цікавість ніде не слабшає. Про оригінальність нема чого й казати: талант Основ'яненка відомий усім і кожному...»
Слід зазначити, що «Пан Халявський» не втратив своєї цікавості і сьогодні.
Видання присвячене 200-річчю від дня народження письменника.
Директор першого в Україні театру, редактор першого в Україні журналу – Квітка-Основ'яненка.
Його пращури заснували Харків, а скільки він всього заснував!
Він писав і українською, і російською: найкраща його сентиментально-реалістична повість «Маруся» написана українською, а найкраща сатирична повість, «Пан Халявський», — російською. Його комедії «Шельменко-денщик» та «Сватання на Гончарівці» досі не сходять зі сцени.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.