Дмитро Куштан » Землі Київського воєводства в описі подорожі Станіслава Конєцпольського 1643 року (за «Щоденником» Станіслава Освєнціма)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Землі Київського воєводства в описі подорожі Станіслава Конєцпольського 1643 року (за «Щоденником» Станіслава Освєнціма)

Стаття
Написано: 2021 року
Розділ: Історична
Твір додано: 30.12.2022
Твір змінено: 30.12.2022
Завантажити: pdf див. (7.7 МБ)
Опис: Подорож, описана в «Щоденнику» Станіслава Освєнціма, маршалка двору великого гетьмана коронного Станіслава Конєцпольського, розпочалася 21 вересня 1643 р. із м. Бар (суч. райцентр Вінницької обл.) – столиці подільських володінь магната. Вояж проходив із заходу на схід, а потім у зворотному напрямку територією Подільського, Брацлавського і Київського воєводств (просторами сучасних Вінницької, Київської, Черкаської, Полтавської, Житомирської областей). Тривала поїздка майже три місяці, за цей час було подолано 1300 км. Значна частина шляху (понад 800 км) пролягала теренами Київського воєводства: через Корсунське, Черкаське, Переяславське та Білоцерківське староства. Подорож відбулася в період, названий Десятиліттям «золотого спокою» в Речі Посполитій (1638–1648), коли не велися війни ні всередині держави, ні з сусідніми країнами. Це створило сприятливі умови для розвитку економіки, а також дало новий поштовх для колонізації «пустинних» земель на південному сході Польського королівства (на Лівобережжі Дніпра та поблизу межі з Диким Полем).

Опис інспекційної подорожі Станіслава Конєцпольського, містить важливу інформацію про «українні» землі Речі Посполитої. Зокрема, маємо свідоцтва про майнову належність земель Київського воєводства, які розподілялися на королівські (староства, «Адміністрація селітряних маєтків») та приватні магнатські (власність Конєцпольського, Вишневеччина та ін.). Завдяки цим нотаткам фіксуємо дані про історичну географію та топоніміку краю, шляхи комунікацій. Окрім самого гетьмана великого коронного С. Конєцпольського, знаходимо згадки про інших історичних осіб, сучасників подорожі: полковників Чигиринського полку Війська Запорозького реєстрового панів Закшевського і Кшечовського, корсунського полковника пана Жабокрицького, молодого гетьманича Александра Конєцпольського, магната Єремію Вишневецького та ін.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.