Дмитро Кудінов » «Ukraine becomes the 9th Country to Sign the Artemis accords»: правові аспекти місячних амбіцій України
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

«Ukraine becomes the 9th Country to Sign the Artemis accords»: правові аспекти місячних амбіцій України

Стаття
Написано: 2023 року
Джерело: http://pp-law.in.ua/index.php/2-2023
Розділ: Наукова
Твір додано: 16.10.2023
Твір змінено: 16.10.2023
Завантажити: pdf див. (283.5 КБ)
Опис: Указані причини, що спонукали багато країн світу до укладання міжнародної угоди щодо освоєння Місяця, у тому числі, престижність здійснення національної селенополітики. Уточнено, що основним правовим джерелом Угод Артеміди є «Договір про принципи діяльності держав по дослідженню і використанню космічного простору, включаючи Місяць та інші небесні тіла» (1967), чинним учасником якого є й Україна. Установлено, що вже в 1979 році була здійснена спроба переглянути деякі положення вказаного Договору в питанні освоєння Місяця та використання / привласнення його ресурсів. Утім, установлено, що уникання суб’єктності приватних власників у процесі експансії в космічному просторі, розмитість формулювань у справі вирішення конфліктів між сторонами та інші причини не зробили «Угоді про діяльність держав на Місяці та інших небесних тілах» наріжним документом у міжнародних відносинах щодо закріплення людства на природному супутникові Землі.
З’ясовано, що павза в процесі творення нової міжнародної угоди щодо засвоєння поверхні й надр Місяця заповнювалася виробленням та модернізацією національного законодавство, що супроводжувалося успіхами в дослідженні супутника Землі та технічним постом людства. Зокрема, акцентовано нещодавні зміни в Закону України «Про космічну діяльність», які передбачають долучення до космічних програм і представників вітчизняного бізнесу.
Деталізовано основні положення Угод Артеміди й причини її підписання Україною, котра вже заявила про свої претензії на статус космічної держави та ресурси Місяця. Водночас акцентовано суперечливі сторони акту: при заявленій «нічийності» ґрунтів і надр супутника водночас не забороняють їхнє використання певною стороною, а також привласнення матеріалів із них; відсутність розділу понять «космічний простір» та «позаземні природні ресурси»; можливість для приватних компаній обходити Договір про космос у частині заборони привласнення космічних ресурсів.
Ключові слова: Місяць, Угоди Артеміди, програма «Артеміда», Договір про космос, NASA, Державна космічна агенція України, селенополітика.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.