Андрій Львович Крижанівський » Визначення ступенів рідкісності при складанні каталогу на прикладі монет Галицької Руси XIV–XV ст.
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Визначення ступенів рідкісності при складанні каталогу на прикладі монет Галицької Руси XIV–XV ст.

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 16.07.2022
Твір змінено: 16.07.2022
Завантажити: pdf див. (182.7 КБ)
Опис: Український нумізматичний щорічник: часопис. – Переяслав-Хмельницький. – 2019. – Вип. 3.


У статті розглянуто проблему перевірки правильності встановлення ступенів рідкісності львівських монет XIV–XV століть. У 2007 році автором опубліковано перший каталог львівських монет, у якому були враховані всі основні типи та відміни монет, досліджені автором у найбільших музейних та приватних збірках України, Польщі, Росії, Молдавії, доповнивши їх даними про монети з музеїв Австрії, Угорщини та приватної колекції у США. З цього часу кількість відомих автору львівських монет зросла з 2000 до понад 8000 примірників. Це обумовлює актуальність складання нового каталогу з переглядом ступенів рідкісності наявних монет.

У першій його версії автор наводив орієнтовну оціночну ринкову вартість всіх варіантів монет. Разом з тим, встановлення ринкової вартості окремих різновидів монет є суб’єктивною оцінкою. Натомість реальною ціною монети слід вважати результати аукціонних торгів. У другій версії каталогу подано лише вартість монети за результатами аукціонних торгів для окремих монет (звісно, що не всі різноманітні варіанти монет проходили свого часу на аукціонах – лише 67 позицій з-поміж 307, включених у каталог). Тому для решти 240 варіантів львівських монет дуже важливим стає встановлення ступеня рідкісності, показники якої ми спробували максимально об’єктивно перевірити.

Спроба такої перевірки з’явилася на прикладі останнього дослідження львівських монет XIV–XV ст. У праці над новою версією каталогу вперше для середньовічних монет проведено верифікацію встановлення ступенів рідкісності. При першому варіанті каталогу використано градацію рідкісності, запропоновану ще Емериком Гуттен-Чапським від ступеня рідкості R3 до R*. Слід зазначити, що у наведеній градації кількості збережених монет надто великі проміжки від мінімальної кількості до максимальної, особливо для варіантів менш рідкісних. Тому для проведення верифікації правильності встановлення ступенів рідкісності, крім прийнятих верхніх та нижніх меж, визначено і середню кількість збережених монет.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.