Віталій Козюба » Садиба X – XIII ст. (за матеріалами південноруських земель)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Садиба X – XIII ст. (за матеріалами південноруських земель)

Праця
Написано: 2016 року
Розділ: Історична
Твір додано: 03.11.2016
Твір змінено: 07.11.2016
Завантажити: pdf див. (10.5 МБ)
Опис: Дисертацію присвячено вивченню різних аспектів функціонування садиби на території Південної Русі у Х–ХІІІ ст. На основі комплексного аналізу археологічних, а також писемних, етнографічних, історико-лексичних та інших матеріалів розкрито роль садиби (двору) як місця родинного домогосподарства, економічної діяльності, архітектурного комплексу, як ключового елемента забудови міст і сіл.

Порівняння міської та сільської садиб вказало на особливості кожної з них, пов’язані з їх розміром, економічним укладом проживаючих родин, загальним характером забудови поселення, ступенем залежності від комунікацій. Простежено тенденцію до розвитку сільської садиби від планування двору із спорудами по периметру у Х–ХІ ст. до появи у ХІІ–ХІІІ ст. огороджених дворів. Вивчення окремих елементів двору і його планової структури дозволило виділити 5 варіантів розташування будівель у садибі.

Розглянуто місце двору в історико-юридичній та історико-демографічній проблематиках, запропоновано власний підхід до способу обчислення середнього розміру давньоруської сім’ї.

Ключові слова: садиба, двір, житло, планувальна структура, родина, домогосподарство, міста, селища, Південна Русь.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.