Опис: |
"Глухівська пані" Юрія Косача, видана у Львові в 1937-1938 роках видавництвом "Академія", є історичним оповіданням, що входить до циклу "Історичні оповідання" автора. Твір занурює читача в атмосферу Гетьманщини XVIII століття, ймовірно, в період зростаючого впливу та тиску Російської імперії, що призвів до ліквідації української автономії.
Центральною фігурою оповідання є загадкова "Глухівська пані", яка, можливо, була дружиною гетьмана або впливовою шляхтянкою, що символізує долю Гетьманщини. Її внутрішній світ наповнений тривожними візіями та передчуттями, які відображають політичні реалії того часу. Вона страждає від нав'язливих сновидінь про "залізні кроки імператора" (що, ймовірно, вказує на російського монарха, можливо, Катерину II) та усвідомлює неминучу втрату української державності. Згадки про генерала Румянцева та Катерину підтверджують історичний контекст періоду ліквідації Гетьманщини.
Оповідання пронизане відчуттям приреченості та трагедії. Психологічний стан героїні, її страх і відчай, глибоко розкриті через описи її переживань і сновидінь. Образ "чужого, що став майже своїм, чужий і ворожий" яскраво передає ставлення до Російської імперії, яка поступово поглинала українські землі.
"Глухівська пані" та її дім стають символом усієї Гетьманщини. "Темна і довга ніч", що огортає дім, та виття псів створюють гнітючу атмосферу, що передує незворотним змінам. Дім, хоч і "повний людей, осяяний", залишається "мертвим, тихим", підкреслюючи втрату життєвої сили та незалежності.
Юрій Косач використовує виразну та атмосферну мову, насичену образами, щоб передати емоційну напругу та історичну вагу подій. "Глухівська пані" є зворушливим і пронизливим твором, що майстерно зображує період занепаду української автономії крізь призму особистої трагедії, глибоко розкриваючи теми втрати, покори та неминучості історичних змін. |