Богдан Короленко » Подорож невідомим Кримом
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Подорож невідомим Кримом

Альбом
Написано: 2020 року
Джерело: uinp.gov.ua
Розділ: Історична
Твір додано: 13.09.2023
Твір змінено: 13.09.2023
Завантажити: pdf див. (47.2 МБ)
Опис: Кримські татари як народ сформувалися у період Кримського ханства – потужної держави, яка існувала на півострові від 1441 до 1783 років. У той час Крим був одним із центрів ісламської цивілізації в Східній Європі, а разом з тим – одним із найбільших торгових центрів, що сприяло формуванню самобутньої кримськотатарської культури і традицій.

Кримське ханство брало участь у багатьох війнах, однак зберігало свою цілісність і самобутність до 1783 року, коли півострів був окупований, а потім анексований Російською імперією. Територіальна експансія обернулася експансією культурною та духовною. Кримським татарам залишили лише Бахчисарай з його палацами та гробниці ханів. Кримськотатарська історія, культура, поезія, топоніми та їхня історія були знівельовані й незаслужено забуті.

Але і в часи окупації боротьба за національну ідентичність в Криму не припинялася ні на мить. Кінець ХІХ – початок ХХ століття відкрив світові імена кримськотатарського просвітителя Ісмаїла Ґаспринського та духовного лідера кримців Номана Челебіджіхана.

На жаль, паростки національного відродження були брутально розтоптані під час більшовицької окупації, апофеозом якої стала насильницька депортація 193 865 кримських татар і знищення усіх кримськотатарських назв на території півострова.

«Культурна окупація» Криму продовжувалася і після розпаду СРСР, коли імена кримськотатарських діячів і далі замовчувалися, а через медіа та масову культуру продовжували ширитися десятиліттями нав’язувані шаблони і штампи про російське імперське «відродження і окультурення» Криму, про російських поетів і письменників, з іменами яких ототожнювалися кримські топоніми, про «міста російської слави». Наслідком цього стала у 2014 році чергова російська анексія півострова, який, попри все, продовжує лишатися батьківщиною для нечисленного, але гордого народу – кримських татар.

Виставка «Подорож невідомим Кримом» має на меті розказати про маловідомих широкому загалу діячів кримськотатарської культури, татарські міста та поселення, які ми звикли сприймати як суто «російські та радянські», коротко розповість про унікальне кримськотатарське мистецтво.
Зміст: [натисніть, щоб розгорнути]
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.