Ростислав Конта » Нанашки у весільній обрядовості Миколаївщини (кінець 1970-х рр.)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Нанашки у весільній обрядовості Миколаївщини (кінець 1970-х рр.)

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 14.06.2023
Твір змінено: 14.06.2023
Завантажити: pdf див. (157.7 КБ)
Опис: Етнічна історія народів Європи: Збірник наукових праць. Випуск 69. – К., 2023.


Українське весілля як низка обрядових дій, пов’язаних із певними суспільно-правовими звичаями, вимагала певної кількості дійових осіб. Майже всі гості були учасниками обрядів, але були ті, хто відігравав головну роль у весільному дійстві і без кого весілля втратило б своє значення.

Прикладом регіональних особливостей Миколаївщини у весільній обрядовості українців є обрядові персонажі «нанашко» та «нанашка». Питання, яке розглядається в даній роботі, є актуальним напрямком етнологічної науки, оскільки ця тема мало досліджена у спеціальній літературі. Сьогодні джерельної бази та публікацій на цю тему практично немає.

На основі польових досліджень авторів, у статті розглядаються особливості обрядових персонажів у весільному обряді Миколаївщини кінця 1970-х рр. Результатом дослідження стало виявлення регіональних та локальних особливостей весільної обрядовості цього регіону. У статті аналізуються роль і функції обрядових персонажів «нанашко» та «нанашка». Автори висвітлюють локальні особливості участі обрядових персонажів, їхні обрядові дії та обов’язки у трьох циклах весільних обрядів – передвесільному, весільному та післявесільному. Протягом усього весілля нанашки виконували свою головну місію – вели церемонію. Їх участь у такій важливій сімейній події, як весілля, символізувала схвалення шлюбу на громадському рівні. Відповідно, наділені цими повноваженнями, вони несли моральну відповідальність за дотримання весільного сценарію. Зроблено висновок, що нанашки не лише відігравали важливу роль у весільних обрядах, а й супроводжували молодят протягом усього життя та залишалися дуже важливими людьми для подружжя.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.