Опис: |
Основні ідеї книги включають:
Народна віра у правду Книга обговорює глибоке розуміння "правди" серед українського народу, що охоплює справедливість, рівність та любов, виступаючи проти бідності та багатства. Вона підкреслює історичну боротьбу за звільнення правди від гноблення та відкидає ідею національної держави без соціальної справедливості.
Народ, народники, народовці Автор розрізняє поняття "нарід" (нація як сукупність людей, що говорять однією мовою) та "народ" (прості, трудові верстви населення, переважно селяни). Книга простежує еволюцію терміну "народ" до "трудовий народ" у зв'язку з появою заможних селян (куркулів). Також проводиться чітка відмінність між "народниками" (ті, хто служить народові) та "народовцями" (старий рух, зосереджений на культурних аспектах без глибинних соціально-політичних реформ). Критикується "націоналізм", який лише на словах підтримує "народ", але не вирішує його соціально-економічні проблеми.
Соціалізм та комунізм Книга описує "народницький соціалізм" як науку єдності та братерської любові між трудящими, що охоплює як селян, так і робітників, і значною мірою ґрунтується на ідеях Драгоманова. Цей напрямок протиставляється більшовицькому комунізму, який, хоча і є революційним, пріоритетом вважає великомасштабні, централізовані економічні структури та диктатуру пролетаріату, часто за рахунок прав селян та індивідуальної свободи. Натомість, народницький соціалізм підкреслює рівні права для всіх, хто працює, та цінність особистої свободи в громаді.
Господарська програма Відстоюється громадське господарство, де ніхто не живе за рахунок праці інших. Наголошується право кожного працівника на максимальну участь в управлінні господарством. Підтримується поділ великих поміщицьких господарств на менші, але достатні селянські господарства для підвищення продуктивності. Велика увага приділяється кооперації серед селян як основи економічної сили та самоврядування. Пропонується створення "Найвищої Ради Народнього Господарства" для регулювання цін і виробництва за участю представників усіх трудових і споживчих кооперативів.
Політична справа Книга стверджує, що справжня національна незалежність передбачає не лише свободу від іноземного панування, а й рівність усіх громадян в Україні без ієрархії за багатством чи статусом. Вона підтримує демократичні принципи, де воля більшості є найвищим законом, але також поважає індивідуальну свободу. Підкреслюється необхідність політичної організації всіх трудящих для досягнення цих цілей.
Культурна справа Закликається до побудови прогресивної технічної та духовної культури на українській землі, використовуючи рідну мову, але водночас мудро запозичуючи найкраще з культур усіх народів, як Сходу, так і Заходу.
Зміст життя — змагання Основна ідея полягає в тому, що трудящий народ може досягти своїх цілей лише через свідому боротьбу, вірячи у власні сили та можливість побудувати кращий світ своїми руками. Наголошується, що рушійною силою історії є людська свідома воля, а не лише матеріальні умови. |