Іванна Гуржій » Видання з нумізматики у відділі бібліотечних зібрань та історичних колекцій Інституту книгознавства Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Видання з нумізматики у відділі бібліотечних зібрань та історичних колекцій Інституту книгознавства Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 15.04.2024
Твір змінено: 15.04.2024
Завантажити: pdf див. (111.5 КБ)
Опис: Український нумізматичний щорічник: часопис. – Переяслав-Хмельницький. – 2019. – Вип. 3.


У відділі бібліотечних зібрань та історичних колекцій (далі ВБЗІК) Інституту книгознавства Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського наразі зберігаються видання другої половини XVI – початку XX ст., що стосуються нумізматики, а в деяких колекціях навіть представлені окремим тематичним розділом. Здебільшого – це видання з колишньої бібліотеки Київського університету св. Володимира, фонди якої були передані у 1925–1927 рр. до Всенародної бібліотеки України (ВБУ), майбутньої НБУВ. Серед фондів цієї книгозбірні особливу увагу привертають видання з нумізматики, що є складовою таких розділів як: королівська бібліотека «Collectio Regia» (відоме у XVIII ст. книжкове зібрання книг останнього польського короля Станіслава Августа Понятовського (1732–1798)); «Роки» – хронологічно сформований фонд з нових надходжень до бібліотеки університету, «Відділи» – фонд, що має системно-форматну розстановку за п’ятнадцятьма тематичними відділами.

Нумізматичні видання названого хронологічного періоду, що знаходяться у «Collectio Regia», виділені в ній в окремий тематичний відділ (Reg. VІІ d 3–Reg. VІІ d 189. Нумізматика). Переважна більшість видань у його складі за часом друку належить до ХVІІІ ст., одне – до ХVІ ст., по декілька – до ХVІІ ст. та початку ХІХ ст. Мова видань: німецька, французька, італійська, російська. Місце видань: Німеччина (Берлін, Лейпциг, Аугсбург, Магдебург, Бранденбу́рг, Франкфурт, Нюрберг, Ганновер, Дрезден), Франції (Париж), Італія (Рим, Венеція, Неаполь, Падуя), Голландія (Амстердам). Австрія (Відень), Швеція (Стокгольм), Росія (Санкт-Петербург). Серед книг відділу: словники з нумізматики, посібники для вивчення антикварних монет, каталоги колекцій, видання з історії нумізматики окремих країн і їх правителів, дисертації, довідкові багатотомники з розпізнавання давніх монет, праці нумізматів ХVІІ ст.: Лоренса Бегера, Жана Гардуена тощо.

У складі відділу «Х. Історія» фундаментальної бібліотеки університету св. Володимира є розділ «Х.7.1–Х.7.25. Нумізматика. Метрологія. Медалі.», серед видань якого представлені пам’ятні книжки для збирачів монет Хребтов А., каталоги монет, збірники праць нумізматичних товариств та окремі праці з цієї галузі різними мовами і видрукувані в різних країнах.

До відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій чимало книжкових видань з нумізматики потрапили у складі фонду бібліотеки Київської духовної академії (наприклад, фундаментальні праці нумізмата й археолога І.І.Толстого та барона Шодуара де С.), з колекцією Києво-Печерської Лаври, з бібліотекою «Волынского Губернского комитета по охране памятников искусства и старины». Саме у складі цього фонду були знайдені примірники з книжкової колекції баронів Шодуарів.

Також, видання з нумізматики зберігаються у родових книгозбірнях Урбановських-Стажинських «Бібліотека Загінецька», баронів Шодуарів та особових бібліотеках В.Б.Антоновича, О.В.Кочубея. Такі видання присутні у складі утворених у другій половині ХХ ст. фондів польськомовних, франкомовних книжкових видань та періодичних видань до 1917 р. різними мовами.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.