Олександр Гулима » Кримський вектор російської військово-політичної експансії (XVІІ–ХХІ ст.)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Кримський вектор російської військово-політичної експансії (XVІІ–ХХІ ст.)

Дисертація
Написано: 2018 року
Розділ: Історична
Твір додано: 17.12.2018
Твір змінено: 27.05.2024
Завантажити: pdf див. (3.2 МБ)
Опис: Гулима О. П. Кримський вектор російської військово-політичної експансії (XVІІ–ХХІ ст.). – На правах рукопису.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 20.02.22 – військова історія. – Національна академія Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного Міністерства оборони України. – Львів, 2018.


У дисертації з позицій системного і комплексного підходів досліджено історичні явища і процеси, котрі характеризують кримський вектор військово-політичної експансії у ХVІІ–ХХІ ст.

Розкрито передісторію, перебіг і наслідки поглинання Російською імперією Кримського ханства, місце в цьому процесі запорізького козацтва.

Охарактеризовано адміністративні, соціально-економічні, культурні, релігійні, демографічні наслідки анексії ханства царською Росією.

Висвітлені питання, пов’язані з військовим і політичним протистоянням навколо Криму в період від проголошення у грудні 1917 року на Курултаї Кримської Народної Республіки і визнанні її Українською Народною Республікою до створення Кримської Соціалістичної Радянської Республіки (пізніше – Кримської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки) у складі більшовицької Росії. У цьому контексті показано спроби Української Народної Республіки та Української Держави (Гетьманату) встановити контроль над Кримським півостровом і Чорноморським флотом.

Охарактеризовано прояви колабораціонізму частини населення Криму з німецькими загарбниками під час Другої світової війни; доведено, що основною причиною цих проявів була радянська політику в Криму в міжвоєнний період, яка нерідко мала злочинний характер. Розкрито механізм прийняття рішення про виселення із звільненого від німецької окупації Криму кримських татар та представників інших етнічних груп, процес реалізації цього рішення і його наслідки.

Доведено, що передача Криму Україні була викликана головним чином економічними мотивами і була використана Москвою для закріплення результатів тривалої російської військово-політичної експансії на її кримському напрямку. У цьому контексті охарактеризовано боротьбу національно-визвольного руху кримськотатарського народу за подолання наслідків політики керівництва Радянського Союзу, спрямованої на русифікацію Криму.

Обґрунтовано, що нинішня російська агресія проти України в Криму відбувалася у відповідності зі стратегією за, як мінімум, трьома сценаріями: один з яких передбачав силовий опір проукраїнських сил Криму, що могло б перерости у криваві міжнаціональні зіткнення і дозволило б Російській Федерації офіційно обґрунтувати встановлення контролю її силовиків над півостровом; інший був покликаний спровокувати Київ застосувати силові заходи з відновлення конституційного ладу в Криму, що відкривало шлях для відкритого втручання Росії; третій фактично повторював логіку анексії Кримського ханства Російською імперією.

Зіставлено військовий потенціал України в Криму з військовим потенціалом там Російської Федерації. Охарактеризовано тактику захоплення російськими військовиками українських військових частин. Наведені факти опору українських військових російській агресії в Криму. Вказані основні прорахунки керівництва України у військово-політичній сфері в умовах гібридної війни Російської Федерації проти України.

Висвітлено найважливіші аспекти теорії і практики радянської спецпропаганди, традиції якої значною мірою визначають зміст інформаційної складової російської військово-політичної експансії після розпаду СРСР, розкрито ідеї, завдяки яким ці традиції було примножені в пострадянській Росії; характеризовано засоби інформаційного впливу, використані нею на кримському напрямку в гібридній війні проти України.


Ключові слова: Крим, Україна, Росія, військово-політична експансія, анексія, війна, окупація, армія, флот, військовослужбовці, військова частина, козацтво, кораблі.
Зміст: [натисніть, щоб розгорнути]
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.