Ярослав Грицак » Історія непрофесійного українця
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Історія непрофесійного українця

Стаття
Написано: 2010 року
Розділ: Публіцистика
Твір додано: 05.09.2012
Твір змінено: 15.07.2025
Завантажити: pdf див. (263.3 КБ)
Опис: Часопис Критика. - 2010. - №1-2 (147-148)

Ярослав Грицак у своєму есе «Історія непрофесійного українця» згадує Ігоря Шевченка, розмірковуючи про дилему інтелектуалів Центральної та Східної Європи, які обирали між служінням власній культурі та індивідуальним успіхом у міжнародному науковому світі. Автор аналізує складні стосунки Шевченка з українством, його програмний вибір не бути українським істориком, та його унікальну позицію, що дозволяла йому бачити українські справи з ширшої перспективи. Есей також розглядає вплив візантійської спадщини на Україну та важливість прозахідної орієнтації для її майбутнього.

Деталізація:

* Ігор Шевченко, за словами Грицака, ставив науку понад усе, але не був байдужим до громадських справ, що підтверджується його участю у вирішенні напруги навколо Личаківського цвинтаря.
* Центральноєвропейська дилема, яку досліджує Грицак, полягає у виборі інтелектуала між успіхом та чесністю перед суспільством, що особливо гостро виявлялося серед «недержавних народів».
* Ігор Шевченко був одним із небагатьох українських винятків, який зміг досягти індивідуального успіху у міжнародній науковій спільноті, не пориваючи з українським світом, але не ставши суто українським істориком.
* Його книга «Україна між Сходом і Заходом» підкреслює, що російський чинник в Україні відносно молодий і може швидко зникнути, натомість візантійська спадщина є більш стійкою.
* Шевченко вважав, що Захід приходив на українські землі у польському контексті, і поділ між електоратом часів Помаранчевої революції відтворював старий кордон між Річчю Посполитою та Татарським ханством.
* Для подолання цього поділу українцям необхідно збудувати власну, густу культуру прозахідної орієнтації, яка стане протиотрутою від майбутнього «українського Путіна».
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.