Тарас Гончарук » Листи до одесита Михайла Комарова з Петербургу, Москви, Кубані та інших регіонів Російської імперії поза межами України, як прояв консолідації національного руху на зламі ХІХ та ХХ ст.
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Листи до одесита Михайла Комарова з Петербургу, Москви, Кубані та інших регіонів Російської імперії поза межами України, як прояв консолідації національного руху на зламі ХІХ та ХХ ст.

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 05.08.2023
Твір змінено: 05.08.2023
Завантажити: pdf див. (259.3 КБ)
Опис: Чорноморська минувшина: Записки Відділу історії козацтва на півдні України. – Одеса, 2020. – Випуск 15.


В публікації розглядаються листи до одеського бібліографа, письменника та громадського діяча Михайла Комарова (1844–1913 рр.) зі збірки, що міститься у рукописному фонді Одеської національної наукової бібліотеки. Аналізуються ті листи, що були написані авторами зі земель поза межами України в її сучасних кордонах, але в межах теренів тодішньої Російської імперії. Зокрема, розглядаються листи написані з Петербургу та Москви. В тому числі такими відомими вченими та культурними діячами, як Д.Яворницький, Д.Мордовець, О.Лотоцький, П.Стебницький та ін. Розглядаються листи написані до М.Комарова з теренів Кубані, зокрема, Я.Бігдая, М.Дикаріва, В.Скидана та ін. Також листи написані авторами з Воронезької губернії – Б.Познанським, Рязанської губернії – Г.Мачтетом, Молдови – К.Шрамом, Сибіру – А.Фісуном та ін. Наголошується, що важливими факторами для комунікації між українськими культурними діячами на межі ХІХ та ХХ ст. були співпраця щодо обміну друкованою продукцією та сприянню виходу в світ україномовних та українознавчих видань в різних регіонах країни попри цензурні заборони. До статті подано тексти чотирнадцяти листів до М.Комарова від тринадцяти діячів з різних регіонів імперії. Тексти вказаних листів свідчать, що одну з провідних тем у видавничій та інших сферах культурницького національного українського руху в Російській імперії вказаного періоду займало вивчення та популяризація історії українського козацтва та постатей його провідників.

У розвідці робиться висновок про необхідність якнайскорішої публікації, з відповідними коментарями, усього масиву листів до М.Комарова з рукописного фонду ОННБ – близько 1000 аркушів – для надання ширшому колу дослідників можливостей комплексного та всебічного аналізу їхнього змісту.
Пов'язані автори:
Комаров Михайло
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.