Павло Глазовий » Сміхологія
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Сміхологія

Поезія
Розділ: Гумор
Твір додано: 03.10.2017
Твір змінено: 10.02.2023
Завантажити: djvu (1.8 МБ) pdf див. (7.1 МБ)
Опис: До збірки відомого українського поета-сатирика ввійшли кращі гуморески, байки, жарти та мініатюри з багаторічного творчого доробку.

З гірким перцем і добрим серцем письменник викриває й висміює все те негативне, що, на жаль, ще іноді трапляється в нашому повсякденному житті.
Зміст: [натисніть, щоб розгорнути]
 
Відгуки читачів:
 
19.05.2023 • kruko
Традицію віршованих гумористичних творів в українській літературі заклав Степан Руданський. У другій половині ХХ століття звання абсолютного «чемпіона» жанру удостоївся Павло Глазовий, який ще за життя став легендою, а журналісти й критики визнали існування «феномену Глазового».
Навчаючись у Кривому Розі, поет-початківець надіслав свої гуморески в журнал «Перець», Остап Вишня відразу розпізнав талант і забрав автора в Київ, чим неабияк полегшив йому входження в літературний світ.
Письменник швидко виробив свій неповторний стиль: його лаконічні твори дотепно розкривали суть проблеми, влучали в критичну точку життя. Найкращі вірші ставали популярними не лише через друк у пресі та книжки, які регулярно виходили, їх читали на концертах десятки декламаторів, вони стали окрасою репертуару артистів Андрія Сови, Анатолія Паламаренка, Анатолія Литвинова, Ніли Крюкової. Траплялися навіть самодіяльні майстри, які читали Павла Глазового в електричках і заробляли на тому гроші.
У владних коридорах Павла Глазового недолюблювали за незалежний характер і небажання стати придворним поетом, який би жив на привілейовані подачки згори. Хоча гуморист відкрито ніколи не виступав проти радянської влади, в його творах завжди прочитувалося: чи збережуть українці рідне слово? Якщо викриття міщанських звичок, хапуг, ледарів не викликало роздратування влади, то критика бюрократії чи згадування про дефіцит товарів вже кидали тінь на Систему. Автору доводилося пропускати написане через внутрішнього цензора. «Я ж почувався на своїй роботі. Як той циркач, що бігає по дроті. Хитається і руки підійма. А оступивсь – і вже його нема», – писав він про свою письменницьку еквілібристику. Тож першу нагороду автор отримав аж 1988 року, коли Система розпадалася, і владу не критикував хіба тільки лінивий.
Видання «Сміхологія» стало підсумковим зібранням кращих гуморесок за більш ніж 20 років творчої праці.
За часів Микити Хрущова трапилася комедійна ситуація. Павло Глазовий написав для журналу «Перець» іронічний вірш «Дорожні враження». В редакції для більшого ефекту перейменували його на «Виїздив балабон на два тижні за кордон». А надрукували вірш, коли глава СРСР Микита Хрущов вирушив до США (15-22 вересня 1959 року). «Купую на відпочинку в кіоску свіжий вересневий номер «Перця», – згадував автор, – а там моя усмішка про «балабона». Тоді за її резонансний зміст мені трохи голову не знесли. Навіть важко уявити, що тоді почалося в самому журналі. У КДБ я написав записку, в якій пояснив, що написав вірш за пів року до візиту генерального секретаря партії до США. Так мені все обійшлося».
У грудні 2022 року Національний банк України випустив в обіг пам'ятну монету, присвячену Павлу Глазовому.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.