Михайло Галущак » План генерала В. Курмановича та отамана Ф. Льонера щодо переходу Галицької армії у передгір'я Карпат у квітні 1919 року
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

План генерала В. Курмановича та отамана Ф. Льонера щодо переходу Галицької армії у передгір'я Карпат у квітні 1919 року

Стаття
Написано: 2018 року
Розділ: Історична
Твір додано: 13.10.2019
Твір змінено: 21.10.2019
Завантажити: pdf див. (2 МБ)
Опис: Галущак М. План Генерала В. Курмановича та отамана Ф.
Льонера щодо переходу Галицької Армії у передгір’я Карпат у квітні 1919 р.
Українознавство. Київ, 2018 р. № 4 (69). С. 30–37.

У статті автор досліджує погляди керівництва ЗОУНР на воєнну операцію щодо можливого переходу Галицької Армії та Дієвої армії УНР у передгір’я Карпат у квітні 1919 р., яку розробили Начальник штабу Начальної Команди Галицької Армії підполковник Віктор Курманович та отаман Фердинанд Льонер. Це питання було предметом обговорення керівництва обох армій на нараді у Здолбунові 11 квітня 1919 р.
Автор статті робить висновки, що відхід двох українських армій за Збруч позитивно б вплинув на перебіг військових подій, адже це б призвело до війни між Польщею та більшовицькою Росією, що у кінцевому підсумку збільшило б шанси українців на створення своєї держави. Червона армія у той час мала плани воєнного прориву через Галичину з метою сполучення з комуністичною Угорщиною. Сам же перехід українських армій у передгір’я Карпат давав можливість галицьким та наддніпрянським військовим з часом відновити свою боєздатність. Адже ця місцевість утворювала природні бар’єри у районі Дністра перед переважаючою польською армією. Також українці скоротили б лінію фронту з Польщею.
Проте полковник Віктор Курманович та отаман Фердинанд Льонер у своєму воєнному плані не врахували тих фактів, що понад 40-тисячну українську армію важко було б доволі довго прогодувати на невеликій території у передгір’ї Карпат. Також незначною була б мобілізація нових рекрутів.
Своїм небажанням з’єднати дві армії у Галичині чи на Наддніпрянщині та поступитись своїми територіями заради інших керівництво УНР та ЗОУНР фактично взяло на себе основ­ний удар більшовицької навали у 1919 р. і захистило від неї Європу. Однак через це небажання українці втратили всі свої землі.
У червні 1919 р. план походу Галицької Армії у передгір’я Карпат, який розробили підполковник Віктор Курманович та отаман Фердинанд Льонер, активно реалізовувався під час Чортківської офензиви. Також розглядався українськими військовими під час польсько-української війни у 1920 р. Розглядався він і в переддень переходу уряду ЗОУНР за Збруч. Це засвідчує його ефективність.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.