Іван Дзюба » Інтернаціоналізм чи русифікація (вид. 2005)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Інтернаціоналізм чи русифікація (вид. 2005)

Праця
Розділ: Наукова
Твір додано: 22.07.2014
Твір змінено: 23.03.2023
Завантажити: djvu (9.7 МБ)
Опис: Цю працю Івана Дзюби світ читає вже більше 40 років. Безпосереднім поштовхом для написання цієї славнозвісної наукової праці стало проведення 1965 року в Україні низки сумнозвісних заходів. У серпні–вересні 1965-го року у Києві, Львові, Луцьку, Івано-Франківську та Тернополі були заарештовані близько трьох десятків молодих українських інтеліґентів. 4-го вересня у Києві під час прем’єри кінофільму Сергія Параджанова “Тіні забутих предків” до протестів проти політичних репресій закликали поет Василь Стус та літературознавець Іван Дзюба.
Під впливом тих подій Іван Дзюба написав упродовж вересня–грудня працю під назвою “Інтернаціоналізм чи русифікація?”, в якій з марксистських позицій проаналізував національно-культурну політику радянської влади в Україні.
Автор відправив свою роботу першому секретарю ЦК компартії України Петру Шелесту та голові уряду УРСР Володимиру Щербицькому, а її російський переклад – керівництву КПРС.
Зміст: [натисніть, щоб розгорнути]
Пов'язані твори:
Справа Івана Дзюби (авт. Юрій Іванович Шаповал) Істор. Стаття
Історія передачі рукопису «Інтернаціоналізм чи русифікація?» з України на Захід (авт. Тарас Мурашко) Істор. Стаття
 
Відгуки читачів:
 
16.03.2023 • kruko
Іван Дзюба, повіривши в гуманність влади після розвінчання сталінізму, активно писав на теми розвитку націй, чим заслужив авторитет і популярність. Ірина Жиленко: «За Дзюбу ми ладні були вмерти. Він був володарем дум і звістовником правди. Він був кришталево чесним і повністю позбавленим честолюбства, пози чи самозамилування». Євген Сверстюк: «Не було українського імені, яке б так часто і повсюдно згадувалося…»
Оскільки в ті часи про демонтаж тоталітарної системи не могло бути й мови, автор у своєму дослідженні опирається на радянську ідеологію і, щоб відразу відкинути будь-які звинувачення, щедро цитує думки класиків марксизму-ленінізму з національного питання. Вказує на розквіт української мови в 1920-х роках, мовляв, ось справжня ленінська політика, а далі пішли тоталітарні перекоси. Ленін, скажімо, недвозначно заявляв: «Великоруському шовінізмові оголошую бій не на життя, а на смерть» або «Проклятий царизм робив із великоросів катів українського народу».
Іван Дзюба вбивчими тезами розбиває радянський міф про рівність націй в СРСР, вказуючи на привілейоване становище росіян, їхньої мови та культури. У союзники письменник залучає інших фахівців, які досліджували національну тему. І все – з доступних (відкритих) в СРСР джерел. Він згадує десятки імен, цитує безліч праць, наводить приклади з історії націй і народностей, доповнює аргументи статистикою з радянських довідників та засобів масової інформації. Кожну інтелектуальну побудову Івана Дзюби чи його гострий висновок «підтверджує» хтось із класиків комунізму або канонізованих в СРСР революціонерів. Приміром, Фрідріх Енгельс писав: «До того часу, поки відсутня національна незалежність, народ історично не в змозі навіть обговорювати скільки-небудь серйозно які б то не було внутрішні питання».
Висновок твору: радянська система продовжує русифікаторську політику царизму. Іван Дзюба власноруч надіслав свою працю керівникам УРСР, сподіваючись, що її візьмуть до уваги і виправлять плачевний стан української мови. Надати аргументовану відповідь збентежена влада не могла, тож призначила спеціальну комісію ЦК КПУ, яка оголосила вердикт: «Праця від початку і до кінця є пасквілем на радянську дійсність». 1968 року працю друкують на Заході.
Тривалий час із публіцистом проводили лише виховні розмови. Однак на хвилі погрому української інтелігенції 1972 року бунтівника виключили з СПУ, а в квітні того ж року заарештували. Через рік суд оголосив вирок: 5 років в’язниці і 5 років заслання. Хворіючи на сухоти, Іван Дзюба написав покаянну заяву. На довгі роки він відійшов у тінь, досліджував літератури інших народів.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.