Валентин Доморослий » Прагматизм та його прояви в українській ментальності
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Прагматизм та його прояви в українській ментальності

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 10.08.2024
Твір змінено: 10.08.2024
Завантажити: pdf див. (158.2 КБ)
Опис: Етнічна історія народів Європи: Збірник наукових праць. Випуск 73. – К., 2024.


У статті висвітлюється проблема розвитку та функціонування прагматичних рис в українській ментальності. Менталітет це не сталий спосіб мислення, він постійно змінюється під впливом різноманітних чинників. Етнос постійно удосконалює свою ментальність через нові світовідчуття та світосприймання, на базі яких формується ставлення до світу. Наголошується на закономірному розвитку прагматичних рис, як наслідку впливу соціально-економічних, політичних та культурних передумов. Відстежена еволюція економічної ментальності в історії України. Виділені основні етапи та особливості становлення прагматичних рис українства. Відзначається роль козацтва у процесі формуванню капіталістичних рис в структурі національного менталітету. Акцентується увага на внеску Шевченка у процес творення нової української ментальності.

Виділяється антеїзм, як основа інших чинників національного менталітету. Вказуються проблеми, які постали перед менталітетом українців за доби радянської влади.

Розкривається роль суверенітету у сприянні формування сильних сторін нашої ментальності та їх прояв у роки збройного протистояння російській агресії.

Як соціальна характеристика національної культури, прагматизм є складовою національної суспільної системи в цілому, віддзеркалює особливості механізмів мислення й поведінки національних соціальних суб’єктів у соціально-економічної життєдіяльності людини і суспільства. Прагматизм обов’язково відтворюється в суспільстві та людях, змінюючи при цьому економіку, збагачуючи культуру, духовність, державну політику, самих соціальних суб’єктів.

Проаналізовано сутність соціальних механізмів виникнення, становлення, розвитку та трансформації української економічної ментальності, зокрема, в аспекті співвідношення в ній індивідуалізму та колективізму. Вказані правові недоліки, які створюють проблеми на шляху подальшого розвитку прагматичних рис національної ментальності.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.