Олексій Дєдуш » Історіографія дослідження української національної ідентичності в кінці XX – на початку XXI століття
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Історіографія дослідження української національної ідентичності в кінці XX – на початку XXI століття

Дисертація
Написано: 2021 року
Розділ: Історична
Твір додано: 28.09.2021
Твір змінено: 17.01.2025
Завантажити: pdf див. (1.3 МБ)
Опис: Дєдуш О.В. Історіографія дослідження української національної ідентичності в кінці ХХ – на початку ХХІ століття. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук (доктора філософії) за спеціальністю 07.00.05 «Етнологія». – Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М.Т.Рильського НАН України, 2021.


У дисертації вперше у вітчизняній науці проведене комплексне історіографічне дослідження вивчення української національної ідентичності в кінці ХХ – на початку ХХІ століття. Здійснено короткий екскурс в історію студій поняття «ідентичність», вперше описаного представниками психоаналізу З.Фройдом, К.Г.Юнгом, Е.Фроммом. Згодом у роботах соціолога Е.Еріксона було сформовано базову для подальших досліджень теорію «криз ідентичності».

Завдяки накопиченню знань про процес формування нації соціологами, політологами та етнологами було теоретично окреслено явище «національна ідентичність». У дисертації осмислено основні світові класичні та модерні теорії, напрямки розуміння процесів ідентифікації націй як сучасних громадянськополітичних спільнот.

Вдосконалено періодизацію вивчення проблеми з її обґрунтуванням у контексті розвитку вітчизняного історіографічного процесу, новітніх теоретичних підходів і методології. Всебічно проаналізовано основні етапи, напрямки та особливості вивчення теми. Виділено два історіографічні періоди наукової розробки теми: 1) ранній (середина ХІХ ст. – кінець 1980-х рр.) 2) сучасний (1990 р. – наші дні). Представники раннього етапу хоча й не оперували сучасною термінологією, однак у своїх наукових доробках чітко окреслювали сутність, функції та структуру явища. Серед таких дослідників можна виділити М.Костомарова, В.Антоновича, М.Міхновського, В.Вернадського, Д.Донцова та ін. Ці студії успішно продовжили українські вчені, які перебували в еміграції у країнах Західної Європи та Північної Америки (О.Кульчицький, О.-І.Бочковський, В.Старосольський, Б.Цимбалістий, В.Янів та ін.). У межах сучасного періоду ми умовно виокремлюємо чотири етапи (1990–1996 рр., 1997–2004 рр., 2004–2014 рр., 2014 р. – наші дні), кожен з яких значною мірою залежав від суспільно-політичних обставин у державі, що детермінували зміни підходів до розуміння, виділення окремих аспектів національної ідентичності у вітчизняній науці.

Дослідження проблем української ідентичності еволюціонували від мінімального вдосконалення вже наявних вчень, (наприклад, Е.Сміта, Ю.Хабермаса, Б.Андерсона) до вироблення авторських унікальних концепцій. Під умовною назвою ці «гібридні» концепції краще апробуються в сучасних українських реаліях. Також у дослідженні приділено увагу структурі української національної ідентичності та пріоритетності її складових, оскільки ця тема займає одне з чільних місць в історіографії проблеми. Проблема функціонального потенціалу поняття української ідентичності у візіях вітчизняних вчених також залишається дискусійною і досі. Серед дослідників розвитку української нації та її ідентичності виокремлюється кілька груп науковців, які по-різному маркують початок появи національних ідентитетів в українців. Загалом ми виділяємо 4 основних підходів у цій періодизації: «руський» (ХІІІ – XV ст.), «домодерної нації» (з кінця ХVI – до середини ХVII ст.), «модерної нації» (з початку ХХ ст.), сучасний (від 1991 р. – донині).

Важливими з точки зору наочного побутування ідентифікаційних практик є вітчизняні наукові доробки, які стосуються виявів української національної ідентичності. Розглянуто дослідницькі позиції з цього питання в архітектурі (Б.Черкес, Я.Юрик, Р.Гнідець), монументальному мистецтві (І.Коваль, В.Підшивалкіна, О.Яремчук), фінансово-економічній сфері (Т.Шемет, С.Франклін, Е.Віддіс), одязі (Л.Пономар, В.Косів), літературі (Л.Василик, Т.Урись, Д.Семенова) тощо.


Ключові слова: українська національна ідентичність, національна самосвідомість, національна свідомість, історіографія національної ідентичності, українська нація.
Зміст: [натисніть, щоб розгорнути]
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.