Лілія Дергачова » «Штрихи до портрета» грошового обігу середньовічних монет на території України (I)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

«Штрихи до портрета» грошового обігу середньовічних монет на території України (I)

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 20.05.2023
Твір змінено: 20.05.2023
Завантажити: pdf див. (431.3 КБ)
Опис: Український нумізматичний щорічник: часопис. – Переяслав-Хмельницький. – 2021. – Вип. 5.


Протягом минулих двох десятиліть унаслідок розвитку приватного пошуку із застосуванням спеціальної техніки кількість відомих історичних цінностей різко зросла, що відкрило нові можливості для дослідників.

Деякі з таких знахідок, в основному скарби, ставали предметом спеціалізованих досліджень або різноманітних нумізматичних праць, чого не можна сказати про поодинокі знахідки, які лише частково були висвітлені в науковій літературі. При цьому поодинокі знахідки не поступаються інформативністю скарбам, дозволяючи реконструювати монетний обіг окремо взятого поселення або міста, його економічний потенціал, міжрегіональні торговельні зв'язки та багато інших аспектів, які в сукупності сприяють відновленню історичного минулого. Протягом останніх 10–15 років авторами цієї статті планомірно збиралася інформація про середньовічні монети, знайдені на території України, деякі з яких мають точне місце виявлення. Таким чином, мета цієї статті полягає в поетапному введенні в науковий обіг нумізматичного матеріалу, що походить з території сучасної України, з повноцінним описом, ілюстраціями та контурними абрисами, посиланнями на актуальні роботи та каталоги. Відкриває серію стаття, присвячена емісіям XV і XVII століть, а саме молдавським монетам Олександра I Доброго, Стефана III Великого та одному екземплярові коронного соліду Сигізмунда III, знайденого спільно із зазначенми. Із 22 описаних у статті монет щодо 10 вдалося зафіксувати місце знахідки: 6 монет походять з Чернівецької області, по 1 екземплярові молдавських монет було зафіксовано у Вінницькій, Полтавській, Волинській та Львівській областях. Інші монети також були виявлені на території сучасної України, про точніші місця їх виявлення авторам не відомо.

Топографічний розподіл знахідок вказує на те, що основна зона концентрації молдавських монет припадає на Чернівецьку область, що цілком закономірно, якщо врахувати те, що ці землі, згадані в писемних джерелах під назвою Шипинської землі (terra Sepenicensis), входили до складу Молдавського князівства ще з кінця XIV століття. Розподіл знахідок молдавських монет в Україні відповідає тим самим міжнародним торговим шляхам, які пов’язували центральну Європу з Кримським півостровом, проходячи територією сучасної України та Молдови, відомі як «татарський» та «молдавський» торгові шляхи; і тієї посередницької ролі, яку відігравали землі Молдавського князівства у цій торгівлі.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.