Василь Чапленко » Історія нової української літературної мови (XVII ст. —1933 р.)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Історія нової української літературної мови (XVII ст. —1933 р.)

Праця
Написано: 1970 року
Джерело: diasporiana.org.ua
Розділ: Наукова
Додав: Іска
Твір додано: 25.04.2023
Твір змінено: 25.04.2023
Завантажити: djvu (3.4 МБ) pdf див. (28.4 МБ)
Опис: Це видання приблизно на три чверти повторюе текст двох моїх книжок «Українська літературна мова, її виникнення й розвиток», т. I, Нью-Йорк, 1955 р., та т. II, вип. 1, Нью-Йорк, 1962 р., одна чверть цього видання новий матеріял. Але й у старім матеріялі чимало нового. Це: а) нові розділи, що в них іде мова про правописні шукання в ХІХ ст., та деякі інші вставки; б) зміни в розміщенні матеріялу для більшої відповідности історичній послідовності; в) коректурні виправлення помилок, що були в технічно вбогому й неохайному першому виданні.

Курс охоплює історію нової української літературної мови від її виникнення і до 1933 року, тобто до розгрому українського культурного життя та ліквідації українізації в УРСР і заборони української мови на Кубанщині та в інших краях Російської федерації, де живуть ком- пактні маси українців.

У курсі розглянуто все відоме нам українське культурне мововживання до початку 30-их років, де б воно, те мововживання, не було, аж до українського мововжитку на еміграції.

Як відомо, через три роки після видання першого тому моєї праці «Українська літературна мова, її виникнення й розвиток» 1958 poку в Киеві видано перший том «Курсу історії української літературної мови, що її написала бригада з сімох авторів (цей том охоплюе «до- жовтневий період»), а року 1961 там же видано другий цього «Курсу» том, що охоплює «радянський період». 1958 року ж у Києві ж видано «Нариси з історії літературної мови» П. Плюща, що охоплюють переважно давню та середнього періоду українську літературну мову, бо історії нової української літературно мови в цій праці приділено не більше як четверту частину.

Які хиби в цих «радянських» курсах історії української літературної мови, це, либонь, усі, хто ними цікавився, знають. Це партійне перекручення історичних фактів, замовчування періоду самостійної української держави, відсутність розгляду мови «нереабілітованих» українських діячів та письменників, тенденційне пов'язування українського літературно-мовного процесу з російським, з обов'язковим «благодатним впливом росіян на українців і взагалі ганебне плазування перед Москвою. Загальне поцінування отого урядово-партійного «Курсу» я дав у статті-рецензії під наголовком «Перекручена історія української літературної мови», що була надрукована в ч. 157 журналу «Нові дні» (1963 р., Торонто).

Нью-Йорк, 1970
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.