Андрій Бойко-Гагарін » Знахідки пізньоримських монет в Україні: історія досліджень
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Знахідки пізньоримських монет в Україні: історія досліджень

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 20.05.2023
Твір змінено: 20.05.2023
Завантажити: pdf див. (270.1 КБ)
Опис: Український нумізматичний щорічник: часопис. – Переяслав-Хмельницький. – 2021. – Вип. 5.


Головною метою статті є висвітлення історіографії вивчення нумізматами в Україні знахідок монет Західної Римської імперії періоду IV – поч. V ст. в історіографії.

У процесі наукового опрацювання теми було використано загальнонаукові методи: аналітичний, хронологічний, та топографічний, а також джерелознавчі методи: критичний, метрологічний та іконографічний.

Наукова новизна полягає у тому, що вперше в науковий обіг уведені висновки щодо стану наукової розробки топографії знахідок пізньоримських монет на території України, наведені деякі спостереження щодо введення до наукового обігу цих знахідок.

Більша частина знахідок, що введені нумізматами в науковий обіг, відноситься до знайдених у ХІХ столітті, лише стосовно частини з них збережено відомості про передавання їх до фондів музеїв. В подальшому, практично, одні і ті самі опубліковані знахідки повторно вводились у науковий обіг, переопубліковуючись у різних топографіях знахідок, дещо доповнюючись новими, виявленими знахідками монет Західної Римської імперії IV – поч. V ст. Слід відмітити також той факт, що здебільшого в описах знахідок наявна достатьно скорочена та кротка інформація, відсутні описи монет, вказівка на їх різновиди, найчастіше вказується емітент, номінал, рідше передається легенда. Прикрим фактом стало потрапляння сильно пошкоджених монет, ідентифікація яких мжлива лише приблизна, а в опрацьованих авторами топографіях таких повідомлень виявилась досить суттєва кількість.

Найбільш відомими скарбами та знахідками монет, які було опубліковано низкою авторів та згадано в численних публікацях науково-популярного характеру, стали: скарб із с. Ласків Володимир-Волинського району, сумнівний скарб римських монет з історичної Оболоні, знахідка в Успенському соборі, – інформація про які потрапила, практично, до кожного топографічного зведення та до всіх складених протягом ХХ ст. археологічних карт нумізматів, внаслідок чого вони стали класичними скарбами.

У сучасній українській нумізматиці науковцями публікуються знахідки, виявлені як під час офіційних археологічних професійних пошуків, так і несанкціонованих аматорських та випадкових знахідок. На нинішньому етапі вивчення цього питання актуальною постає необхідність складання повної топографічної карти знахідок римських монет IV – поч. V ст. зі здійсненням їх аналізу для отримання висновків щодо поширення та побутування цих монет на території України. Перспективою подальших досліджень ми бачимо введення у науковий обіг та опрацювання нових знахідок римських монет вказаного періоду на території України для створення найбільш якісної та наповненої топографічної карти.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.