Андрій Бойко-Гагарін » Шахрайство навколо фальшивомонетництва у Російській та Австро-Угорській імперіях у ХІХ–ХХ ст.
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Шахрайство навколо фальшивомонетництва у Російській та Австро-Угорській імперіях у ХІХ–ХХ ст.

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 21.12.2020
Твір змінено: 21.12.2020
Завантажити: pdf див. (293 КБ)
Опис: Етнічна історія народів Європи: Збірник наукових праць. Випуск 61. – К., 2020.


Період перебування українських земель під владою монарших династій Романових та Габсбургів у складі Російської та Австро-Угорської імперії також помітною була проблема наявності у грошовій масі підробок грошей, а також шахрайських процесів, пов’язаних чи дотичних до фальшивомонетництва.

В статті введено в науковий обіг особливі випадки обману та шахрайства, що відбувались навколо процесу фальшивомонетництва та збуту підроблених грошей в українських землях в період їх перебування у складі Російської та Австро-Угорської імперії, спираючись на маловідомі та раніше неопубліковані джерела. Особливо цікавими є випадки шахрайства навколо збуту фальшивих кредитних білетів, коли довірливим аферистам пропонували придбати якісні підроблені гроші по заниженій ціні, при цьому при здійсненні такої незаконної угоди видавали лише пачки паперу, де верхня та нижня сторони містили справжні банкноти.

Із збільшенням кількості виявлених фальсифікатів російських кредитних білетів, починаючи із першої чверті ХІХ ст., слідством було встановлено факт завезення підробок із Англії, де якісно обладнана фабрика із виготовлення фальсифікатів російських кредитних білетів була організована в Лондоні. Інформація про фальшивомонетника набула такого розголосу та чутки про наповнення начебто всієї Росії фальшивими англійськими банкнотами так сильно укорінились в уяві населення, що породили новий вид шахрайства – пропозиції купівлі якісних «англійських» підробок для легкого збуту.

Прирівняним до фальшивомонетництва було виготовлення поштових марок, незаконне виготовлення чи змиття погашення з яких переслідувалось державою. Традиційними злочином проти грошової маси, що до періоду пізнього Нового часу прямо прирівнювався до фальшивомонетництва, було обпилювання монет різними способами. Із введенням у грошовий обіг нових монет шахраями часто застосовувався такого роду обман довірливого населення, як видання старих монет за нові. Часто повідомлення про підробку грошей супроводжуються інформацією про фантазійні технології, не лише у фокусі апаратів для виготовлення, а і оснащення приміщень. Традиційними злочином проти грошової маси, що до періоду пізнього Нового часу прямо прирівнювався до фальшивомонетництва, було обпилювання монет різними способами. До цікавих свідчень шахрайства та махінацій, дотичних до фальшивомонетництва, можна віднести «шулерські» монети, обидві сторони яких ідентичні, що слугувало для обману довірливих гравців в азартні ігри.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.