Опис: |
Іван Огієнко і сучасна наука та освіта. Науковий збірник. Серія: Історична та філологічна. – Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2015. – Вип. ХI.
У статті висвітлено питання малих культових споруд – каплиць, каплиць-церков, фігур, хрестів, арок, купалень, пам’ятних знаків Небесної Сотні тощо в їх історичному вимірі і сьогоденні на теренах Поділля. Водночас виокремлено такі типи каплиць як придорожні, водосвятні, поховальні, меморіальні та богослужбові, подано їх описи, розміщення та функції. На численних прикладах та фактах показано місце, роль і значення таких сакральних об’єктів у духовному житті мешканців краю.
Особлива увага приділена малим культовим спорудам, збудованим останнім часом на основних шосейних трасах Хмельниччини, зокрема Хмельницький – Кам’янець-Подільський, Кам’янець-Подільський – Чемерівці – Городок – Ярмолинці, Хмельницький – Летичів, Хмельницький – Старокостянтинів – Шепетівка – Полонне, Хмельницький – Красилів – Теофіполь тощо. Детально висвітлено ситуацію з водосвятними та богослужебними сакральними спорудами, які розташовані біля цілющих джерел, інших природніх феноменів у Деражнянському, Летичівському, Дунаєвецькому, Шепетівському та інших районах краю. Подано матеріал щодо капличок-стацій комплексу «Хресної Дороги», збудованої в Шаргороді Вінницької області. Зазначено, що протягом останнього періоду (2014–2015 рр.) у зв’язку з Революцією Гідності та проведенням АТО на Сході України, на Хмельниччині проектуються і споруджуються меморіальні пам’ятні знаки, стели, каплиці на честь Небесної Сотні, загиблих воїнів-земляків у зоні АТО. |