Ганна Бежнар » Індивідуальне та групове самовизначення крізь призму лінгвофілософії О. Потебні
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Індивідуальне та групове самовизначення крізь призму лінгвофілософії О. Потебні

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 09.03.2023
Твір змінено: 09.03.2023
Завантажити: pdf див. (227.2 КБ)
Опис: Гілея: науковий вісник. Збірник наукових праць. – К., 2022. – Вип. 8 (175).


Стаття присвячена лінгвофілософським аспектам наукової діяльності видатного українського мовознавця, філософа та фольклориста О.О.Потебні. У дослідженні відзначено, що становлення філософських поглядів О.О.Потебні відбувалося під значним впливом ідей німецького філософа В. фон Гумбольдта (взаємозв’язок мислення (думки) і мови). Стверджується, що творчо розвинувши ідеї німецького дослідника, український мислитель вийшов за межі гумбольдтівського підходу, доводячи, що мова формується у процесі природної еволюції. Шлях, який проходить у своєму розвитку мова, пов’язаний, по-перше, з розвитком у людини самоспостереження та рефлексії, а, по-друге, з соціалізацією людини.

Окрему увагу приділено роздумам мислителя стосовно відсутності символічності слова в міфологічній свідомості, оскільки об’єкт і суб’єкт мислення злиті у ній воєдино, і лише згодом людина, виділяючи себе серед об’єктів природи, об’єктивує навколишній світ за допомогою мислення, яке виражається словом. Проаналізовано запропоноване дослідником визначення поняття «внутрішня форма мови», яке ґрунтується на здатності людини виділяти різні ознаки одних і тих же явищ і процесів. Окреслено зміст поняття «внутрішня форма слова», що тлумачиться в роботах О.О.Потебні як відношення свідомості людини до змісту думки, тобто як рефлексію людини над власними думками.

Відзначено важливу роль мови поезії, яка, на думку мислителя, набагато яскравіша і багатша, ніж наукове мислення, оскільки в поезії завдяки образності слова набувають високого рівня символізму й відриваючись від конкретних предметів спрямовані на розкриття повноти чуттєвих переживань.

Зазначається, що філософія мови, розвинена у працях відомого українського позитивіста О.Потебні, не обмежується виключно лінгвістичними проблемами, а має вагомий пояснювальний потенціал у вирішенні багатьох антропологічних та соціально-філософських питань, чільне місце серед яких посідають проблеми формування індивідуальної та групової ідентичності.
Пов'язані автори:
Потебня Олександр
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.