Мар'ян Бедрій » Копне право і його застосування в українському копному судочинстві (XIV–XVIII ст.)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Копне право і його застосування в українському копному судочинстві (XIV–XVIII ст.)

Стаття
Написано: 2019 року
Розділ: Історична
Твір додано: 10.09.2023
Твір змінено: 10.09.2023
Завантажити: pdf див. (351.5 КБ)
Опис: Бедрій М. М. Копне право і його застосування в українському копному судочинстві (XIV–XVIII ст.) / М. М. Бедрій // Science Rise: Juridical Science. – 2019. – № 3 (9). – С. 32–38.

Стаття присвячена копному звичаєвому праву, що застосовувалося громадськими копними судами на українських землях у XIV–XVIII ст. Висвітлено інтерпретації поняття копного права у науковій літературі. Копне право становило підсистему матеріальних і процесуальних норм звичаєвого права. Воно було характерним українському та білоруському народам. Крім того, копним правом інколи називали копний суд, який забезпечував чинність і застосування відповідних норм.

Розкрито структуру копного права та походження його елементів. Основу копного права складали правові звичаї, успадковані від громад княжої доби. Також формувалися нові норми звичаєвого права внаслідок юридизації релігійних норм та під впливом практики копного судочинства. Серед судових органів, що діяли на українських землях у XIV–XVIII ст., копні суди належали до таких, які найбільш повно застосовували норми українського звичаєвого права.

Висвітлено матеріальні норми копного права на підставі аналізу рішень копних судів (копних декретів). Проаналізовано норми про землеволодіння, цивільні правопорушення, злочини, співучасть, рецидив, необхідну оборону, покарання та звільнення від них тощо. Обґрунтовано думку про те, що кримінальна відповідальність за копним правом мала основною метою охорону особи, її життя, здоров’я та власності.

Серед кримінальних справ копними судами найбільш часто розглядалися справи про вбивства, розкрадання, чаклунство, підпал, святотатство та ін. Цей спектр категорій кримінальних справ дозволяє визначити, які дії копне право вважало злочинними. За вчинення злочинів копне право передбачало майнові, тілесні покарання та смертну кару. У копному праві смертна реалізовувалася переважно через повішання. Щодо відьом, чаклунів і підпалювачів застосовувалося спалення на вогнищі
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.