Олег Бажан » Володимир Щербицький та дисиденти (за документами КДБ та ЦК КП України)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Володимир Щербицький та дисиденти (за документами КДБ та ЦК КП України)

Стаття
Розділ: Історична
Твір додано: 10.09.2020
Твір змінено: 10.09.2020
Завантажити: pdf див. (3.4 МБ)
Опис: "З архівів ВУЧК–ГПУ–НКВД–КГБ" №2 (50) 2018


Мета дослідження – спираючись на виявлені документи і матеріали, дослідити ідеологічну політику Володимира Васильовича Щербицького (1918–1990) на посаді першого секретаря ЦК КПУ (з 1972 р.), визначити його особисте ставлення до дисидентського руху в Українській РСР.

Провідними для дослідження стали антропологічний та просопографічний принципи. Проблемно-хронологічний підхід зумовив принципи відбору архівних матеріалів. У процесі дослідження основних етапів політичної біографії В.Щербицького були використанні порівняльно-історичний, культурно-історичний та психологічний методи та застосований мікроісторичний підхід.

Посилення ідеологічного та морального тиску на суспільно-політичне життя в УРСР, зокрема переслідування дисидентського руху, упродовж 1970-х рр. пов’язане з діяльністю В.Щербицького та його креатурою Валентином Маланчуком. В.Щербицький поділяв курс кремлівського керівництва щодо обмеження компетенції республіканських органів управління в ухваленні рішень. У свою чергу, це спричинило нові імпульси політики русифікації в УРСР. Палкий прихильник тези про «зближення націй і досягнення їхньої повної єдності», В.Щербицький, услід за Л.Брежнєвим, відмовився від вживання назви «український народ» і використовував поняття «народ України». Володимир Щербицький особисто контролював агентурно-оперативну діяльність Комітету держбезпеки при Раді Міністрів УРСР, спрямовану на придушення опозиційного руху в Україні. Як наслідок, у в’язницях і таборах опинилися найбільш активні та послідовні учасники українського національного руху, які прагнули об’єднати зусилля для створення умов вільного розвитку радянської України, а також окремі громадяни, котрі висловлювали своє невдоволення існуючим державним й суспільним ладом.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.