Олег Бажан » Куркульська операція НКВС СРСР 1937–1938 рр. на Київщині: цільові групи та масштаби репресій
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Куркульська операція НКВС СРСР 1937–1938 рр. на Київщині: цільові групи та масштаби репресій

Стаття
Розділ: Історична
Твір додано: 10.05.2023
Твір змінено: 10.05.2023
Завантажити: pdf див. (305.3 КБ)
Опис: "З архівів ВУЧК–ГПУ–НКВД–КГБ" №2 (54) 2020


Мета дослідження – визначити причини, підстави та механізм реалізації оперативного наказу наркома внутрішніх справ СРСР М.Єжова №00447 від 30 липня 1937 р., що отримав назву «куркульської операції», висвітлити її наслідки і встановити кількість жертв на Київщині.

У ході виконання визначених у дослідженні завдань були використані загальнонаукові та спеціальні історичні методи (порівняльно-історичний та критичний, проблемно-хронологічний, статистично-аналітичний), які дозволили осмислити наявну історіографічну базу з окресленого питання, проаналізувати законодавчо-нормативні акти і оперативні накази НКВС СРСР 1937–1938 рр., провести аналіз статистичних звітів УНКВС по Київській області у добу Великого терору.

«Куркульська операція» НКВС СРСР була ключовою складовою Великого терору на Київщині у 1937–1938 рр., що опиралася на організаційні та розпорядчі документи політбюро ЦК ВКП(б) та НКВС СРСР. Під час слідства чекісти пред’являли затриманим громадянам набір необґрунтованих звинувачень: участь в антирадянській діяльності, причетність до контрреволюційних угруповань, підготовка терористичних актів, агітація з метою підриву і повалення існуючого ладу, дискредитація Конституції СРСР, поширення провокаційних чуток про наближення війни та загибель радянської влади, вороже ставлення до колгоспного ладу тощо. Політичних переслідувань на підставі таємного наказу №00447 зазнали різні верстви радянського суспільства, однак найбільш масштабних репресій відчули на собі селяни, служителі культу, «колишні білі» та члени політичних партій.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.