Оксана Балашова » Еволюція партійної системи України через призму показників націоналізації політичних партій
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Еволюція партійної системи України через призму показників націоналізації політичних партій

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 10.07.2022
Твір змінено: 10.07.2022
Завантажити: pdf див. (458.1 КБ)
Опис: Регіональні студії. – 2020. – №21.


У своїй більшості західні політологи стверджують, що націоналізація є невід’ємною складовою частиною розвитку і становлення політичних партій та партійних систем, націоналізація партійних «стандартів» стає своєрідним каталізатором, що сприяє формуванню «національних електоратів і партійних систем» (Д.Карамані). Як наслідок, політичні партії та партійні системи характеризуються різним ступенем націоналізації, котра демонструє коливання електоральної підтримки у спектрі регіонів, визначення якої становить особливий пріоритет в останні десятиліття. Партійна система вважається цілком націоналізованою, коли доля голосів, отриманих кожною окремою партією в різних регіональних одиницях, є однаковою, коли ж кожна з партій отримує електоральну підтримку лише в одному з округів, доречно говорити про мінімальний рівень націоналізації партійної системи.

У нашому дослідженні за допомогою індексу націоналізації Майнверінга-Джонса ми проаналізуємо еволюцію партійної системи України, використовуючи електоральну статистику всіх циклів парламентських виборів. За основу аналізу беремо індивідуальні показники націоналізації всіх політичних партій, що набрали більше 3% голосів електорату впродовж 1994–2019 років (разом 51 політична сила). Для більшої репрезентативності отриманих результатів також визначимо показники націоналізації і для мажоритарного складника виборів, а також пропонуємо авторський «антиіндекс» націоналізації, який ми вираховуємо на основі пропорційної частки мандатів депутатів, що здобули мандат шляхом самовисунення, що в кінцевому результаті є оберненим показником до індексу націоналізації партійної системи країни.

Результати дослідження демонструють присутність стабільного тренду до зростання комплексного показника націоналізації партійної системи України та паралельне зниження «антиіндексу» націоналізації. Водночас проявились латентні та контраверсійні фактори еволюції, що суттєво ускладнюють процес інтерпретації отриманих кількісних результатів та здійснення подальших прогнозів.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.