Зінаїда Зразюк » Монетні cкарби другої половини XVI ст. на території Правобережної України (Київське, Волинське, Подільське, Брацлавське воєводства Речі Посполитої)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Монетні cкарби другої половини XVI ст. на території Правобережної України (Київське, Волинське, Подільське, Брацлавське воєводства Речі Посполитої)

Стаття
Написано: 2013 року
Розділ: Історична
Твір додано: 16.12.2018
Твір змінено: 16.12.2018
Завантажити: pdf див. (387.9 КБ)
Опис: Наукові записки з української історії. – 2013. – Вип. 33.


Тема даної розвідки – грошовий обіг на території Правобережної України у другій половині XVI ст. у чотирьох воєводствах Речі Посполитої, а саме Подільському, Брацлавському, Волинському і Київському. Переважна більшість цих територій до Люблінської унії 1569 р. входила до складу Великого князівства Литовського, а після її складання – до королівства Польського.

Якщо взяти умовну хронологічну точку відліку даної розвідки 1550 р., то цей проміжок часу можна поділити на три основні періоди: І – з 40-х рр. XVI ст. до Люблінської унії 1569 р.; ІІ – від Люблінської унії до Ординації Стефана Баторія 1578 р.; ІІІ – від ординації Стефана Баторія до кінця XVI ст.

Всього на топографічну карту нанесено 35 скарбів, переважна більшість яких походить з Волині і Поділля. Набір монет, що обслуговує грошовий обіг держави, став менш різноманітним і у ньому переважає монета литовського карбування, а з останньої чверті XVI ст., після підписання у 1578 році Ординації, яка стандартизувала польсько-литовську монетні системи – польська монета. Іноземна монета, хоча і зустрічається у скарбах, проте її питома вага незначна.

Аналізуючи кількісний і якісний склад скарбів, можна припустити, що завдяки грошовим реформам другої половини XVI ст., ринок функціонував стабільно, без різких змін і завдяки цьому на ринку не з’являлись “зайвігроші” які, як правило, осідали у скарбах. Отже, друга половина XVI ст. може характеризуватись, як час фінансової стабільності і відносно спокійний період у економічній історії Речі Посполитої напередодні бурхливого XVII ст.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.