Ірина Ставнюк » «Співробітники звикли до спрощеного слідства…»: партійні збори УНКВД по Харківській області у контексті припинення масових операцій у листопаді 1938 р.
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

«Співробітники звикли до спрощеного слідства…»: партійні збори УНКВД по Харківській області у контексті припинення масових операцій у листопаді 1938 р.

Стаття
Розділ: Історична
Твір додано: 28.06.2021
Твір змінено: 28.06.2021
Завантажити: pdf див. (961.5 КБ)
Опис: "З архівів ВУЧК–ГПУ–НКВД–КГБ" №1 (51) 2019


Мета – на підставі протоколу партійних зборів від 26–27 січня 1939 р. УГБ УНКВД по Харківській області дослідити особливості проведення масових репресивних операцій під час Великого терору у 1937–1938 рр., процес визначення кола порушників «соціалістичної законності», стратегії захисту співробітників державної безпеки після припинення масових операцій у листопаді 1938 р.

Для реалізації означеної мети були задіяні методи психологічної й історичної реконструкції, проблемно-хронологічний, конкретно-пошуковий методи. Під час роботи із архівними матеріалами був використаний метод герменевтики. Критика історичного джерела здійснювалася з урахуванням принципів об’єктивності та історизму.

Автори проаналізували деякі аспекти реалізації Великого терору на Харківщині у 1937–1938 рр. у сучасній українській історіографії. Основна дослідницька увага була зосереджена на перебігу масових операцій, вивченні мотивів та визначенні об’єктів репресивної політики, дослідженні біографій як жертв сталінської політики, так і виконавців волі кремлівського вождя. На підставі аналізу зазначеного протоколу партійних зборів автори визначили нюанси поведінки співробітників держбезпеки УНКВД по Харківській області. Зокрема, несприйняття обвинувачень у порушенні «соціалістичної законності»; визнання лише окремих помилок під час слідчого провадження; виправдування своїх дій небажанням керівництва відділу/УНКВД дослухатися до аргументів слідчого. Деякі співробітники розуміли, що здійснювали порушення «соціалістичної законності», але були переконані, що це «правильна лінія» та їхні кроки будуть розцінені як «захист контрреволюціонерів». Дехто зі співробітників розкаювався, визнавав свої помилки, але перекладав провину на керівників УНКВД і НКВД УРСР.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.