Юлія Рисіч-Шафранєц » Cуржик із перспективи вивчення та функціонування (на матеріалі власного соціологічного дослідження)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Cуржик із перспективи вивчення та функціонування (на матеріалі власного соціологічного дослідження)

Стаття
Написано: 2022 року
Розділ: Наукова
Твір додано: 09.01.2023
Твір змінено: 09.01.2023
Завантажити: pdf див. (439.2 КБ)
Опис: Рисіч-Шафранєц Ю. Cуржик із перспективи вивчення та функціонування (на матеріалі власного соціологічного дослідження). Studia Ucrainica Varsoviensia 10. 2022. С. 99-122.

Українсько-російська диглосія спричинила появу змішаного мовлення, званого суржиком, на українських теренах, підконтрольних Російській імперії. Як мовленнєвий варіант нарівні з діалектами, суржик розвивався там насамперед у мовленні селян і поширювався далі в новозбудованих містах Центру, Сходу та Півдня України з кінця XVIII. За теорією мовних контактів, суржик є субкодом стосовно українського та російського повноцінних мовних кодів. Водночас ряд політичних рішень за часів царату і совіцької імперії спричинили розширення його функціонування почасту до єдиного мовного коду. З появою наприкінці ХХ ст. наукових досліджень суржику акцентувався переважно його негативний вплив на вдержавлення української мови. Тридцятиріччя вивчення цього явища засвідчує вже появу безлічі мовознавчих студій із домінантним описовим методом аналізу. Ця розвідка має на меті сфокусувати увагу на тих поглядах і підходах в останніх розвідках про суржик, що викликали в мовознавстві певний резонанс та одержали своє продовження. Окрім того, на підставі результатів власного соціологічного опитування запропоновано бачення дальшої перспективи (соціо)лінгвістичного аналізу змішаного мовлення.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.