Валерій Нечитайло » Теорії щодо емісій українськими гетьманами власних монет
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Теорії щодо емісій українськими гетьманами власних монет

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 16.07.2021
Твір змінено: 16.07.2021
Завантажити: pdf див. (191.7 КБ)
Опис: Український нумізматичний щорічник: часопис. – Переяслав-Хмельницький. – 2019. – Вип. 3


На початку ХХ ст. в нумізматичних колах України точилася активна наукова дискусія щодо імовірності карбування монет за ініціативи козацьких гетьманів. Проте таких грошових знаків не було виявлено, а неодноразові згадки про них у друкованих джерелах інформації залишаються лише підґрунтям для різного роду гіпотез. До монет, що могли гіпотетично бути карбованими за наказом Богдана Хмельницького, ми можемо умовно віднести імітації півтораків, виготовлених із застосуванням срібла. Плани Івана Виговського щодо карбування у Києві монети Великого князівства Руського, подібної до польсько-литовських монет, на жаль, не здійснились. Ми припускаємо, що монетами, карбованими від імені та за ініціативою Петра Дорошенка, могли бути монети середнього номіналу, виготовлені зі срібла. На наше глибоке переконання, незаперечним є факт емісії грошей за дорученням козацьких гетьманів, про що свідчить проведений аналіз новознайдених українських скарбів, у складі яких трапляються монети, ймовірно, карбовані гетьманами.

Припускаємо, що монетами, карбованими від імені та за ініціативи українських гетьманів, могли бути монети середнього номіналу, виготовлені зі срібла. Срібні підробки трояків та шостаків нами були введено до наукового обігу у складеному спільно з Є.Замеховським та І.Єрмаченко каталозі, присвяченому штемпельним різновидам монет цих номіналів. У названому виданні зібрано низку раніше невідомих нумізматичній науці різновидів цих монет з відтворенням оформлення окремих елементів поля та представленням варіантів легенди, даний каталог також дозволяє ознайомитися з фальшивими монетами зі срібла, підробленими за прототипом цих монет. На нашу думку, дані монети випускались у 1648–1658 рр., про що свідчить їх присутність у скарбових знахідках аж до 1690-х рр.

До монет, що гіпотетично могли бути виготовленими за наказом Богдана Хмельницького, ми можемо умовно віднести імітації півтораків, виготовлені із використанням срібла. Водночас ми розглядаємо срібні підробки півтораків як можливі результати емісії за наказом українських гетьманів, не виключаючи карбування частини цих монет і за ініціативою приватних осіб, як і більшості підробок, виготовлених методом нанесення поверхневого покриття. Аналізуючи новітні знахідки монет в Україні, ми виявили більше 500 штемпельних різновидів фальшивих солідів, емісія яких, вірогідно, була здійснена козацькими гетьманами. Так, зокрема, у скарбових комплексах, тезаврація яких датується 1660-ми рр., вирізняється півторак із датою «1622», який має високий хрест у зображенні держави та напис цифри «2», що не було характерним для півтораків державного карбування. Ми припускаємо, що монетами, карбованими від імені та за ініціативою Петра Дорошенка, могли бути монети середнього номіналу, виготовлені зі срібла.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.