Володимир Романович Мороз » Мукачівський єпископ Стефан (Симеон) Ольшавський: його життя і свячення київським митрополитом Атанасієм Шептицьким у 1735 р. (публікація грамоти свячень)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Мукачівський єпископ Стефан (Симеон) Ольшавський: його життя і свячення київським митрополитом Атанасієм Шептицьким у 1735 р. (публікація грамоти свячень)

Рецензія
Розділ: Наукова
Твір додано: 06.03.2025
Твір змінено: 06.03.2025
Завантажити: pdf див. (480 КБ)
Опис: Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Історія. – Ужгород: Видавництво УжНУ «Говерла», 2021. – Вип. 2 (45).


Стаття присвячена вивченню життя й діяльності мукачівського єпископа Стефана (Симеона) Ольшавського (бл. 1695 – 1737) і публікації грамоти вділення йому свячень київським унійним митрополитом Атанасієм Шептицьким (1686–1746) в соборі св. Юра у Львові 7 грудня 1735 р. Автор аналізує джерельну базу, відстежує історію публікації окремих актів, залучає невидані документи, відтворює життєпис мукачівського владики, його взаємини з сучасниками, позицію щодо різних питань розвитку ввіреної йому єпархії. Проведене дослідження усуває наявний в історіографії брак інформації про умови й деталі свячень єпископа Ольшавського і загалом опонує тенденції розглядати його служіння, як начебто незначний і непримітний період в історії єпархії. Вивчення документів дозволило досліднику пояснити термінологічні розбіжності в тлумаченні Мукачівської унійної єпархії в джерелах доби Стефана (Симеона) Ольшавського з одного боку саме як повноцінної єпархії, а з іншого – як «округу», обрядового вікаріату Яґерської римо-католицької єпархії. Історик демонструє, що рішення мукачівського єпископа-номінанта їхати на свячення до київського митрополита було виявом його позиції: прагнення задекларувати незалежність від нав’язаної опіки яґерських єпископів, а водночас стало декларацією єдності Мукачівської єпархії з Київською митрополією. Виразом останнього є, зокрема, слова митрополита Шептицького у грамоті свячень, що владика Ольшавський дав обіт послуху Апостольському престолу, Папі римському і «Смиренію нашому» – київському митрополитові. Безсумнівно, що публікація грамоти свячень мукачівського єпископа не тільки дає відповіді на низку наявних питань, а й додатково пожвавить науковий інтерес до теми взаємин Мукачівської єпархії та Київської митрополії.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.