Нестор Літописець » Літопис Руський. Повість минулих літ
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Літопис Руський. Повість минулих літ

Не визначено
Твір є частиною шкільної програми.
Розділ: Часописи
Твір додано: 20.08.2014
Твір змінено: 07.09.2021
Завантажити: epub (8.4 МБ) fb2.zip (25.6 МБ)
Опис: «Літопис руський» — велетенська епопея про події всесвітньої історії та історії Давньої Русі від незапам’ятних часів до кінця XIII ст. Це — документальне першоджерело, де значуще кожне слово. Складається з «Повісті минулих літ», Київського літопису та Галицько-Волинського літопису.
Повість минулих літ — літописне зведення, складене в Києві на початку 12 століття, пам'ятка історіографії та літератури Київської Русі.
Оригінал (першопис) «Повісті минулих літ» до наших днів не зберігся. Збереглися лише пізніші списки. Під «списком» розуміють «переписування» («списування») з іншого джерела. Найдавніші з них — Лаврентіївський, переписаний 1377, що охоплює події до 1110, та Іпатіївський (Іпатський), переписаний на початку XV ст. з доведенням розповіді до 1117. Відомі три редакції «Повісті минулих літ»: перша — складена ченцем Києво-Печерського монастиря Нестором із літописних зведень поч. XII ст. з доведенням розповіді до 1113; друга — ігуменом Видубицького монастиря Сильвестром у 1116; третя виготовлена у Видубицькому монастирі 1118 для Мстислава — сина Володимира II Мономаха.
«Повість минулих літ» — перша в Київській Русі пам'ятка, в якій історія держави показана на широкому тлі світових подій. Висвітлює історію східних слов'ян та князівської влади, утвердження християнства на Русі, містить оповіді про виникнення слов'янської писемності, відбиває настрої різних суспільних верств. Записи подаються порічно. Використано перекази, оповідання, повісті, легенди.


Переклад «Літопису руського» (з додатком творів Володимира Мономаха) українською мовою здійснено вперше. Книга містить фундаментальний науковий апарат, широко ілюстрована.
Видання універсальне. Воно придатне і для наукової роботи, і для задоволення інтересу любителів рідної історії.
Пов'язані твори:
«Повість врем'яних літ» у сучасній видавничій культурі (авт. Оксана Ігорівна Марченко) Наук. Стаття 2014
Усні перекази про заснування Києва в контексті історіософії «Повість временних літ» (авт. О. Москаленко) Істор. Стаття 2002
 
Відгуки читачів:
 
25.04.2023 • Вир
У epub Галицько-Волинський
літопис, а не Повість.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.