Пантелеймон Олександрович Куліш

Гордовита пара

(Бабусине оповідання)

    

I

    

    Снігом віко­неч­ко на­ше за­би­ло… Завірю­ха… Як то на­шим те­пер се­ред шля­ху?

    Ростіть скорійш, хлоп'ята, на підмо­гу та­ту­севі. І ма­тері не­ма щось дов­го з річки. Ростіть, ростіть, дівча­точ­ка! Доб­ре сидіти в теп­ло­му запічку за ста­ри­ми го­ло­ва­ми… А як я ос­та­лась на світі ма­лою си­ро­ти­ною - вся­кої нуж­ди доз­на­ла. Яка то, бо­же мій, дав­ня дав­ни­на, а ко­ро­тенький час дівоцький на­че мені вчо­ра змиг­нувсь… Те­пер, що ні по­чую, за­бу­ваю, а крізь ті мо­ло­дощі див­люсь у дав­ни­ну, на­че крізь во­ду прозірну. Так, як оце ви обсіли мою ку­де­лю,- щоб бу­ли здо­ро­венькі,- так бу­ло й я зи­мою гра­юсь лялька­ми при своїй ба­бусі… Дай їй, гос­по­ди, всі ми­тарст­ва прой­ти та й не зу­пи­ни­тись!

    Древня бу­ла моя ба­бу­ся-покійнич­ка,- ще то з тих ста­росвітських лю­дей, що швед­чи­ну й усякі нев­по­коі ко­зацькі своїми очи­ма ба­чи­ли. Тоді, діточ­ки, на

    Вкраїні ве­лось не по-на­шо­му. Що страш­но, то страш­но бу­ло слу­ха­ти, а сер­це ли­ну­ло го­лу­бом у ту ста­ро­ви­ну нев­покійну. Ко­за­ки бу­ли ко­за­ка­ми, дітоньки - од­но сло­во: скрізь пах­ло во­лею; зем­ля бу­ла розкішна; ри­би в воді, звіря в га­ях - аби охо­та ло­ви­ти; і тра­ви бу­ли буйнійші; здається, й сон­це сіяло кра­ще на свя­то­му не­бові,- да­лебі, дітки! Тим-то й ба­бу­ся-покійнич­ка бу­ло ка­же: “Не стає, не стає, моя ди­ти­но, та­ких дівчат і ко­заків на Вкраїні, як за мо­го бу­ли діву­ван­ня”.

    

II

    

    Найчастійш бу­ло спо­ми­нає про Ма­ру­сю Ков­банівну, що та­кої кра­си, ка­же, і світ нас­тав - не бу­ва­ло. Я, ка­же, бу­ла ще підлітком, то мені її ко­ло церк­ви по­ка­зу­ва­ли зда­ле­ку. До неї й прис­ту­пи­ти, ка­же, бу­ло страш­но; та­ка ве­лич­на.

    Кунтуш на їй - самі зла­тог­ла­ви, ко­ралі на їй - усі в ду­ка­чах. Давнього бу­ла ро­ду ко­зацько­го Ма­ру­ся Ков­банівна,- то ніхто не вбе­реться кра­ще її між лю­де. І ко­за­ки-мо­ло­ди­ки її жа­ха­лись, не то що. Очи­ма по­во­дить - на­че ду­шу з те­бе вий­має: все б їй роз­ка­зав, не по­таїв би й гріха пе­ред нею. Вла­дич­на, справді, ка­же, вла­дич­на бу­ла кра­са в Ков­банівни.

    Батько її Ков­ба­ня ота­ма­ну­вав у Січі і все мо­ре спла­вав, по­ри­на­ючи на дно за до­ро­ги­ми ти­ми ду­ка­та­ми й ко­ра­ля­ми,- так-то лю­де бу­ло слав­лять. А то ще бу­ло ка­жуть, що він по той бік Дніпра у Польщі яки­мись ко­за­ка­ми ору­ду­вав та й у на­шу сто­ро­ну якось при­бив­ся. Неп­рис­туп­ний був чо­ловік ста­рий Ков­ба­ня,- і жінка од йо­го не довіда­лась, хто він і що він, і звідкіля він, і як він.

    

III

    

    Така ж і доч­ка в йо­го ви­ко­ха­лась. Ста­рий спо­чив уже на цвин­тарі, мо­ло­дою дівчи­ною по­ки­нув свою Ма­ру­сю. Мо­ло­де ж бу­ло, а гор­де й по­тай­не, крий бо­же! Бу­ло й на ули­цю між дівчат не вий­де, тільки хіба ко­ло кри­ниці, як зустріне ко­то­ру, трош­ки пос­тоїть, сло­вом лас­ка­вим пе­ре­ки­неться. І в бу­день бу­ло ду­качі но­сить; ста­не про­тив сон­ця - ко­ролівна, та й годі! Вже й дівча­та бу­ло ка­жуть, що в неї й во­да з відер на­че срібло ллється. А ко­за­ки ж тоді бу­ли не на­ших па­рубків - вой­ов­ни­ки, хо­робрі мо­лодці, а бо­ялись до неї за­ли­ця­тись.

    Така бу­ла та Ма­ру­ся Ков­банівна. Ски­не оком - на­че до те­бе за­го­во­рить, а за­го­во­рить - на­че заг­рає. Який би то і ко­зак був, щоб до неї з жар­та­ми, з прик­лад­ка­ми! Та­ко­го не бу­ло й на всій Гетьман­щині, зда­ва­лось.

    Отак бу­ло роз­ка­зує мені ба­бу­ся. Як ось, ка­же, пішла чут­ка поміж дівча­та­ми, що лю­биться Ма­ру­ся з Про­хо­ром Оса­улен­ком, та й лю­биться пев­не; і в виш­невім сад­ку

    їх ба­чи­ли про­ти міся­ця, і ста­росвітську скин­дяч­ку Ма­ру­си­ну пізна­ли в Про­хо­ра в ковнірі. Лю­биться. А Про­хор Оса­улен­ко був ко­зак не з ве­лич­них; щи­ра ду­ша, се­бе на сміх не по­дасть, та й годі. Бу­ли ко­за­ки на селі про­тив йо­го - що во­ло­хаті тур­ко­ти про­тив го­лу­ба. От­же по­рай, ука­жи дівоцько­му сер­цю! По­ко­ха­ла Ма­ру­ся

    Прохора - і мов та хме­ли­на ко­ло йо­го в'ється. Що гор­да, то й гор­да, а він спог­ля­не - і очиці спус­тить; всі вже поміти­ли, і ото вже хва­ли­лись: “Бу­де­мо ж доб­ре та й доб­ре гу­ля­ти на весіллі! Не­хай гос­подь па­рує, ко­ли собі прий­шлись до па­ри!”

    

IV

    

    А ба­га­тир­ка бу­ла Ма­ру­си­на ма­ти з Діда-прадіда: у неї в світлиці під сто­лом бу­ли за­ко­пані ще якісь пи­лявські гроші, то сподіва­лись гульні на всю Гетьман­щи­ну.

    Прохор був собі так, не­ба­га­тий ко­зак: йо­го па­но­тець на оса­ульстві батьківщи­ну над­по­ло­ви­нив, щоб то од знач­но­го то­ва­рист­ва не одрізня­тись; так, от­же, йо­го

    Прохоркові па­ра ви­па­да­ла як­раз до поп­ра­ви. Чи ди­ву­вав­ся ж хто, чи ні, як та гор­ди­ня, Ма­ру­ся Ков­банівна, хлоп­ця собі при­на­ди­ла,- а мо­же, хто й за­ви­ду­вав

    Осауленкові, як то він дос­ту­пивсь до та­кої кралі, аж тут по се­лу грях­ну­ла інша чут­ка поміж мо­лодіжжю: Про­хор Оса­уден­ко до вбо­гої си­ро­ти Орин­ки Ло­бодівни гор­неться. Чи во­на йо­го як ура­зи­ла в сер­це, та гордівни­ця, чи він роз­ду­мавсь, а вже про­во­дить з юлиці Орин­ку до са­мої ха­ти, і во­на на йо­го квітка­ми з го­ро­да се­ре­ду дня ки­дає.

    

V

    

    Що ж на­ша Ков­банівна?.. То бу­ла мов­чаз­ли­ва, а то ще гірша ста­ла; мов ма­лю­ван­ня яке пиш­не, си­дить бу­ло на лаві в ма­тері. У неділю бу­ло зай­де­мо до ста­рої

    Ковбанихи на от­че­наш, то й Ма­ру­ся, вер­нув­шись із церк­ви, увійде в світли­цю та, не ски­дав­ши бла­ват своїх і зо­ло­то­го дівоцько­го ко­раб­ли­ка, так і ся­де ко­ло вікон­ця. Со­неч­ко вда­рить по тих ду­ка­чах пре­пиш­них, по то­му бру­зу­менті су­то­зо­ло­то­му… сяє Ма­ру­ся - квітка квіткою! Ще за­ду­мається тро­хи; брівоньки ті якось ніби на­су­пить,- аж чо­гось сум бе­ре, на неї див­ля­чись: важ­ке щось на думці в неї, а кра­са її грізна якась ізро­би­лась…

    А до неї - проч ува­ли ми глу­хо - за­ли­цявсь, че­рез сво­го оса­ульця, сот­ник, ста­рий

    Байдак. Удівець був і бездітний, а гро­шей си­ла, то не­хай би, ка­же, ко­му-не­будь після ме­не дос­та­лось. Од­ка­за­ла Ма­ру­ся: “Хіба я зро­ду гро­шей не ба­чи­ла?”

    Не зва­жив­ся пан сот­ник і ста­рос­ти при­си­ла­ти, щоб не скеп­ку­ва­ла врод­ли­ва

    Ковбанівна. Ко­ли ж чуємо - по се­лу туркіт, туркіт. Сам сот­ник рид­ва­ном ку­рить до вдо­ви­ної ха­ти. З ким ро­дичі по­важні у рид­вані. Ко­зацт­ва ку­па ко­мон­ни­ком - пиш­но й гуч­но завітав пан сот­ник до Ков­ба­ни­хи.

    

VI

    

    Тут же ми, ка­же ба­бу­ся, ди­вуємось то­му поїзду, а тут дівча­та як гук­нуть по се­лу:

    

    Ішли дру­жеч­ки у три ря­доч­ки,

    Ориночка та й по­пе­ре­ду!..

    

    Дівич-вечір зби­рає вже Ори­на Ло­бодівна: хуст­ки по­да­ва­ла За Про­хо­ра Оса­улен­ка.

    Так от що во­но єсть - той сот­ницький поїзд: се ж на­ша кра­ля хо­че весілля весіллям за­ло­ми­ти, міся­ця сон­цем за­га­си­ти!.. Так і єсть! Ма­ру­ся, мов зо­ря крас­на, то в од­ну, то в дру­гу ха­ту до сво­го ро­ду, до близьких сусід і при­ятелів

    - на дівич-вечір дру­жок зби­ра­ти. Вся в зо­лоті, в шов­ках. Там од­на плах­та - па­ви­не пе­ро - пар двох волів чу­мацьких сто­яла, а ко­ра­лям і ціни не­ма. А сук­ня ж то з зо­ло­ти­ми уса­ми!.. Вже справді так бу­ло як співа­ють:

    

    Ішла дівчи­на че­рез бір,

    А на їй сук­ня в вісім піл.

    Як ста­ла сук­ня сіяти,

    Стала дібро­ва па­ла­ти…

    

    Народ так і по­ри­нув до Ков­ба­ни­ши­ної ха­ти. А в Ков­ба­ни­хи - всі зна­ли - в льоху стоїть дві боч­ки ста­рої око­ви­тої, що ще Ков­ба­ня спус­тив у льох про весілля лю­бої доні, та дві боч­ки ме­ду, що зо­вуть п'яне чо­ло, або спо­ти­кач,- та­ко­го, що од од­но­го куб­ка спо­ти­ка­ти­меш­ся. Оце ж уже ко­зацт­во позніма­ло з се­бе по­яси і на по­ясах ті всі боч­ки ви­тя­гу­ють і став­лять на зе­ле­но­му моріжку, пок­лав­ши під боч­ки ко­ло­дяз­ну цям­ри­ну, щоб кра­ще бу­ло то­чи­ти. Чут­ка та­ка пішла (як ті лю­де за­раз і довіда­лись!), що ста­ра Ков­ба­ни­ха по­ки­не бу­ди­но­чок і дво­ри­ще своє, до сот­ни­ка з доч­кою і з усею ху­до­бою в хутір йо­го Піжмур­ки пе­ре­бе­реться, то всі трун­ки на весіллі доб­рим лю­дям ви­час­тує. А се, бач­те, во­ля та­ка Ма­ру­си­на бу­ла, щоб і ма­ти не жи­ла в не­лю­бо­му їй селі.

    

VII

    

    Що ж то за весілля скоїлось, то й ска­за­ти не мож­на! Уся сот­ня гу­ля­ла три дні і три ночі; са­мих по­рохів дві мірки вист­ре­ля­ли. Гар­ма­ти до вдо­ви­ної ха­ти поп­ри­во­зи­ли. Ро­дичі мо­ло­дої з гар­мат у во­ро­тях стріля­ли, а ко­зацт­во знов з гар­ма­та­ми та з са­мо­па­ла­ми мо­ло­дої до­бу­ва­ло. Сот­ник вер­хи, си­вий як го­луб, у зо­ло­то­му жу­пані, в со­больовій шапці з ок­са­мит­ним зе­ле­ним вер­хом, а кінь під ним сірий, як ря­бець, кінь ту­рецький,- та­кий кінь, що й ста­рий на йо­му мо­ло­дим здається. Так че­рез гар­ма­ту й пе­рес­ко­чив.

    А як до вінця їха­ли, то - гос­по­де мій! - вісьме­рик волів З Піжму­рок приг­на­ли, та­ких, що кож­на па­ра нез­чис­ленні гроші кош­тує. Сот­ник у чу­мацтві ко­хав­ся. Та ще при­вез­ли яко­гось німецько­го во­за, дов­же­лез­но­го, що й у дворі не зміститься, та то­го во­за са­ми­ми кин­дя­ка­ми й вис­ла­ли, аж по люш­нях, по ко­ле­сах теліпається, на війя кин­дяк ля­гає, а во­лам ро­ги, як те вільце, чер­во­ни­ми та бла­кит­ни­ми ши­ро­чен­ни­ми стрічка­ми вви­ли, вінки з ду­бо­во­го лис­ту та з зо­ло­тих гвоз­диків на шиї во­лам повіша­ли. То бу­ли пишні во­ли, що во­ла аж до Землі зви­са­ють, а то - на­че вві сні тобі ввид­жується. Князь із мо­ло­дою кня­ги­нею си­дять ви­со­ко на то­му возі, а навк­ру­ги сва­хи, друж­ки, світил­ка з ме­чем і му­зи­ки; ко­зацт­во вер­хи, і спе­ре­ду і зза­ду. Прос­тяг­ся поїзд до са­мої церк­ви.

    

VIII

    

    І то ж то в церкві бу­ло всім ди­во, що дві парі ра­зом бу­дуть вінча­ти­ся: Ма­ру­ся

    Ковбанівна з сот­ни­ком Бай­да­ком, а Ори­на Ло­бодівна з Оса­улен­ком Про­хо­ром.

    Справді, ка­же ба­бу­ся, як сон­це по­га­сить міся­ця на небі, так Ма­ру­ся по­га­си­ла і кра­сою, і пи­хою ба­га­тою не­лю­бу їй па­ру. Хто ба­чив її в церкві-не вся­ке про­тов­пи­лось, і я, ка­же ба­бу­ся, тільки ко­ло церк­ви сто­яла та на ті во­ли ди­ви­лась, та ди­вом ди­ву­ва­ла, що зро­ду та­ких волів з та­ки­ми пиш­ни­ми ро­га­ми не ба­чи­ла… Так хто ба­чив, ка­жу, Ма­ру­сю в церкві, вжа­ха­ли­ся з її кра­си див­ної.

    Біла якась во­на зро­би­лась, тільки трош­ки крас­ки по що­ках роз­ли­ва­лось та гу­боньки аліли; та ще луч­ча, ще кра­ща, ніж бу­ло як з Оса­улен­ком лю­биться. Очі сіяють як

    Зорі,- справді, ка­жуть, як зорі ті очі сіяли. Згор­да по­зи­ра­ла на Оса­улен­ка і на йо­го Ори­ну, си­ро­ту вбо­гу. Та, як го­луб­ка по­лох­ли­ва, до сво­го под­руж­жя хи­ли­лась.

    І Оса­улен­кові бу­ло якось ніяко­во. Бог йо­го вже знає, що в йо­го на душі бу­ло тоді, а послі об'яви­ло­ся… Не­хай гос­подь од та­ко­го бо­ро­нить вся­ко­го чо­ловіка хре­ще­но­го… Бо­дай би луч­че та­ко­го й не чу­ва­ти!

    

IX

    

    Одгуляли весілля, вип­ро­во­ди­ли мо­ло­дих у Піжмур­ки. При­дан­ки бісну­ва­лись іще э тиж­день, пе­реїжджа­ючи то до вдо­ви Ков­ба­ни­хи, то до сот­ни­ка Бай­да­ка. Ме­ди й на­лив­ки ли­лись у йо­го річкою. Далі все за­тих­ло. Ков­ба­ни­ха виб­ра­лась до зя­тя. Ще, мо­же, ми­ну­ла неділя чи й дру­га, а там і ви­яви­лось ли­хо, що під те ве­се­ле бен­ке­ту­ван­ня нак­лю­ну­лось. Тяж­ке, дітки мої, ли­хо бу­ває з то­го, як яка лю­ди­на вро­диться гор­да та пиш­на! Не­ма чо­ловікові щас­тя, в ко­го жінка бу­де гор­ди­ня; не­ма й жінці доб­ра, ко­ли в чо­ловіка нев­га­мо­ва­не гор­деє сер­це. Оса­улен­кові, як він ще за­ли­цявсь до Ма­русі чи лю­бив­ся З нею, прос­то ска­за­ти,- зда­лось, що во­на, та

    Маруся, кра­са мальова­на, ба­га­тир­ка пиш­на, що во­на ним гор­дує, що во­на З ми­лості ніби тільки до йо­го свою вквітча­ну, зо­ло­том по­ви­ту го­ло­ву схи­ляє. Бог їх знає, яке там сло­во між ни­ми бовк­ну­ло, тільки він за­су­му­вав тяж­ко, тро­хи, ка­жуть, сам собі смерті не за­подіяв, а далі - пост­ри­вай же - взяв та й при­хи­ливсь до вбо­гої си­ро­ти, до Ори­ни без­та­лан­ної! А та собі - пост­ри­вай же! - та й пе­ре­ка­за­ла сот­ни­кові: приїзди за руш­ни­ком. “Бо­дай вас, мої без­та­лан­ноч­ки! - ка­же бу­ло ба­бу­ся.- Хоч би ви матіркам своїм одк­ри­ли­ся, хоч би од­ну лю­ди­ну ви ко­ло се­бе з щи­рим сер­цем та з доб­рим ро­зу­мом ма­ли!.. Самі се­бе за­на­пас­ти­ли, мовч­ки собі по ямі ви­ко­па­ли!..” Ось слу­хай­те, що ста­лось.

    Х

    

    Ранком во­се­ни, тільки що со­неч­ко по­ча­ло по крас­но­му рідко­му лис­тяч­ку сіяти, див­ляться лю­де: по се­лу йде на­ша пані сот­нич­ка, та в чо­му ж во­на уб­ра­на? Сукні на їй сук­ня­ми, а ко­са розп­ле­те­на по вітру має і на го­лові вінок із су­хих ва­сильків та чор­ноб­ривців, що за сво­ло­ка­ми по світли­цях за­ти­ка­ють. От з то­го хатнього зілля во­на, бідо­лаш­на, вінок собі спле­ла і біжить, як та ри­бонька в'ється, до Оса­улен­ко­вої ха­ти. Оса­улен­ко на­че ждав її,- вий­шов на­зустріч.

    Побачив - і за­ри­дав як ма­ла ди­ти­на. Лю­де обс­ту­пи­ли без­та­ла­ноч­ку бо­жевільну, а во­на про­сить Їх на весілля, кла­няється… Що ж то бу­ли за жа­лощі! Кра­са її не зміни­лась, лич­ко го­рить, очиці ся­ють, та страш­но бу­ло на неї ди­ви­тись.

    Вийшла й не­щас­ли­ва Ори­на з ха­ти, нічо­го й не ка­же, і чо­ловіка сво­го не впи­няє, а той аж у си­ру зем­лю б'ється. Ко­ли ж тут пан сот­ник іде… По­хи­лив­ся,- вже не той, що на весіллі був… зро­зумів, яко­го собі щас­тя дос­ко­чив. Лас­ка­вим, ти­хим сло­вом по­чав свою мо­ло­ду жінку бла­га­ти, щоб до­до­му вер­ну­лась. Во­на на­че й опам'ята­лась; схи­ли­ла го­ло­ву на білі ру­ки, лич­ко в до­лоні вто­пи­ла,- повіз він її до­до­му.

    

XI

    

    Засумував же тяж­ко наш Оса­улен­ко після сього, за­ну­див світом нес­ка­зан­но. З ли­ця спав, аж по­чорнів од ве­ли­кої ту­ги, і все в пасіці з Дідом пасічни­ком си­дить.

    Воно то й тре­ба бу­ло йо­го по­мочі, щоб на зи­му бджо­ли ус­та­но­ви­ти, так ко­ли ж він

    і до­до­му не навідається, там і но­чує у ку­рені, і все - роз­ка­зу­вав опісля дід,- все мовч­ки пла­че, а вночі вста­не і навк­ру­ги пасіки, мов неп­ри­ка­яний, блу­кає. Не дов­го ж се й про­во­лок­лось. Ка­за­ли добрі лю­де: “Бе­режіть ви сього чо­ловіка!” Та як йо­го вбе­рег­ти? То не ди­ти­на. Він і діло ро­бить; і ніко­му важ­ко­го сло­ва не ска­же, і бо­гу мо­литься, тільки знай мов­чить та су­мує, та чах­не, мов свічка та­не.

    

XII

    

    На са­мо­го На­ума,- ка­же ба­бу­ся,- що дітей лю­де до дя­ка од­да­ють, ідуть наші се­ля­не че­рез греб­лю до церк­ви, аж див­ляться: на стрижні Оса­улен­ко­ва шап­ка плав­ле. А в йо­го бу­ла за­по­розька ка­бар­дин­ка з ка­бар­ди,- йо­му в Січі по­да­ро­ва­на, як горілку во­зив у Січ. Ди­ву­ються лю­де й жа­ха­ються: щось во­но не доб­ре віщує. Ко­ли ж дівча­та: “Гляньте, гляньте, вінок з су­хих ва­сильків та чор­ноб­ривців!” Справді, де взяв­ся, вип­лив із-за осо­ки та­кий са­мо вінок, як був на мо­лодій сот­ничці.

    Почало бист­ри­ною шап­ку кру­ти­ти, а тут вітрець повіяв… І спли­лась шап­ка до­ку­пи з віноч­ком, і поп­лив­ли по стриж­ню в парі.

    “Е, та се ж во­но щось є тут не­гар­не,- ска­за­ли старі лю­де. - А шу­кай­те чов­на, да­вай­те не­во­да!” За­ки­ну­ли невід.- Так і єсть! Ви­тяг­ли їх у парі. Об­няв­шись, во­ни в воді ле­жа­ли… Що то стра­ху бу­ло на них ди­ви­тись, що то жа­лощів! Прибіг кіньми сот­ник, і те­ща з ним приїха­ла. Ну, вже тут і роз­ка­за­ти не мож­на,- го­во­рить бу­ло ба­бу­ся,- яко­го бу­ло пла­чу та ле­мен­ту. За­раз їх і по­хо­ва­ли: здо­бу­ли в ко­гось го­то­ву прос­то­ру до­мо­ви­ну. Над ста­вом, поміж вер­ба­ми й по­хо­ва­ли їх у одній до­мо­вині. Не­хай їх уже гос­подь хоч на тім світі не роз­лу­чає!

    

This file was created with BookDesigner program

bookdesigner@the-ebook.org

02.07.2008