Василь Кононенко » Світська інтелектуальна еліта Гетьманщини у десятиліття модернізаційних проектів
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Світська інтелектуальна еліта Гетьманщини у десятиліття модернізаційних проектів

Стаття
Написано: 2010 року
Розділ: Історична
Твір додано: 27.06.2012
Твір змінено: 25.10.2013
Завантажити: pdf див. (237.9 КБ)
Опис: Український історичний збірник / Головний редактор Т. Чухліб; заступник головного редактора А. Блануца. – Вип. 13. – К.: Інститут історії України НАН України, 2010. - Ч. 1. – 252 с.

У статті на основі історіографічних та історичних джерел досліджено суспільно-політичні уявлення та ідеї козацьких інтелектуалів Гетьманщини 1760-х рр. Проаналізовано, що це десятиліття було «критичним» у реалізації концепції Малоросії та проекту Російської імперії. На 1760-ті рр., яскраво спостерігалася подвійна лояльність, що стала наслідком нерозривного зв’язку уявлення «вольностей» з іншою політичною ідеєю – службою православному протектору, який їх має оберігати. На цей час козацькі інтелектуали створили «схему» історії своєї Батьківщини, в основі якої лежало обґрунтування витоків та розвитку «малоросійських вольностей» від Русі, Великого князівства Литовського та Речі Посполитої до їх часу. У проектах Глухівської ради, творах світських інтелектуалів, наказах депутатам до Законодавчої комісії та їхній роботі у ній присутнє уявлення про Гетьманщину як фактично окрему державу у межах Російської імперії.
Ключові слова: козацькі інтелектуали Гетьманщини, суспільно-політичні ідеї та уявлення, «вольності», децентралізм, «шляхетська демократія», централізм, абсолютизм, «загальне благо».
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.