Ернест Ґеллнер » Розум і культура: історична роль раціональності та раціоналізму
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Розум і культура: історична роль раціональності та раціоналізму

Праця
Написано: 2004 року
Джерело: Naral-zempo
Розділ: Наукова
Твір додано: 18.05.2018
Твір змінено: 18.05.2018
Завантажити: djvu (7.1 МБ)
Опис: Гелнер, Ернест.
Розум і культура: історична роль раціональності та раціоналізму / Е. Гелнер ; пер. з англ. С. Савченко. - Х. : Акта, 2004. - 298 с. - ISBN 966-7021-81-5
Перекладено за виданням: Reason and Culture: the hiatoris role of rationality and rationalizm. 1992

Починаючи від сімнадцятого століття, західне суспільство мало вельми бурхливі стосунки з Розумом. Декарт вирішив переглянути всі свої переконання у світлі Розуму, не дозволяючи при тому нічного іншого, — за це йому гірко докоряв Паскаль. Упродовж наступних століть зв’язок із розумом став об’єктом жвавої, нерідко навіть пристрасної дискусії. Девід Юм проголосив Розум безсилим; Імануїл Кант завважив, що більшість людей унаслідок обманутих сподівань на Розум страждають від “місології”; Ґеорґ Геґель стверджував, нібито чільне завдання філософії полягало в тому, аби показати, що саме Розум спрямовує перебіг історії.
Ця дискусія не обмежувалася цариною філософії. Макс Вебер, найвпливовіший соціолог сучасності, приділяв величезну увагу ролі Розуму в житті західного суспіль ства та в народженні суспільства індустріального. Соціальних антропологів дуже цікавила як усеосяжність, так і різноманітність концептуальної думки.
Еміль Дюркгайм навчив їх питати, чому всі люди поводяться раціонально, а Макс Вебер — запитувати, чому деякі з них виявляють більшу раціональність, ніж інші.
Ця розвідка зводить воєдино філософські, історичні й соціологічні погляди на раціональність та намагається кинути світло на питання, що лежать у підґрунті відповідних дебатів у різноманітних дисциплінах.
Зміст: [натисніть, щоб розгорнути]
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.