Данило Чайковський
 
 

Данило Чайковський

(О. Данський)
Український журналіст і політичний діяч ОУН(р) під керівництвом Степана Бандери.
17.03.190903.07.1972
Сполучені Штати Америки, Україна
(українець)

Народився Данило Чайковський 17 березня 1909 року в сім'ї священика Василя Чайковського у с. Мишків Заліщицького повіту. Закінчивши сільську школу, Данило в 1919 р., ставши членом ОУН, працював у підпільних виданнях. За політичну діяльність був ув’язнений польською поліцією. У 1941 р. Данило Чайковський входить до складу Центральної Похідної Групи направленням на Київ. Під час затримки цієї Похідної Групи у Львів брав участь у підготовці проголошення акту відновлення самостійної України, за що гестапо і засилає до тюрем та концентраційних таборів.

У травні 1945 р. Данила Чайковського визволили американці. Свій найкращий твір «Хочу жити» про власні переживання в концтаборах видав у 1946 році. Писав під псевдонімом О. Данський і Семен Збаразький. Перебуваючи за кордоном, був редактором тижневика «Українець у Франції», а переїхавши знову до Мюнхена, став редактором часопису «Шлях Перемоги». Серед виданих книг і переданих Заліщицькому краєзнавчому музеєві є книга «Крути», де автор описує історичну подію, що є гордістю і болем українського народу.

Глибоко патріотичними і закличними для прийдешніх поколінь є останні рядки книги: «Для нас ця могила під Крутами лишається навіки полум’ям віри, вона дала нам незабутнє минуле».

Доповненням до книги є вірші – посвяти Олекси Стефановича «Крути», Марка Боєслава «Крути», Миколи Щербака «Герої Крут», Володимира Яніва «Бій під Крутами», які видрукувані в кінці видання. Заслуговує на увагу збірка оповідань Д. Чайковського у книзі «Наші дні» під псевдонімом автора О. Данський. Кожне з оповідань цієї збірки сповнене героїзму українців – борців, хвилювань за майбутню долю України, за повсякденними тривогами і радостями.
Переїхавши до США у 1967 р., Данило Чайковський працював редактором журналу українського юнацтва «Крилаті». Помер Данило Чайковський 3 липня 1972 року у лікарні в Ірвінгтоні (США), похований на українському цвинтарі в Бавид Бруку.

На Україні розпочали перевидання творів Данила Чайковського, зокрема у 1992 р. у видавництві «Бескид» у Дрогобичі до 50-річчя УПА надруковано книгу «Московські вбивці Бандери перед судом».

Маловідома дотепер творчість Данила Чайковського повертається до нас із далеких світів через його книги.

31 травня 2007 року у с. Мишків, на малій батьківщині священика, письменника, журналіста, громадського діяча Данила Чайковського відкрито Меморіальну дошку на будинку, в якому він народився.