Степан Борчук » Етноконфесійний простір України періоду Другої світової війни в енциклопедичному форматі
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Етноконфесійний простір України періоду Другої світової війни в енциклопедичному форматі

Стаття
Написано: 2019 року
Розділ: Історична
Твір додано: 21.03.2021
Твір змінено: 21.03.2021
Завантажити: pdf див. (445.3 КБ)
Опис: Сторінки воєнної історії України: Збірник наукових статей / НАН України. Інститут історії України. – К., 2019. – Вип. 22.


У статті аналізуються засоби та обсяги віддзеркалення релігійного життя в Україні в першій половині ХХ століття на сторінках «Енциклопедії Українознавства» й «Енциклопедії історії України», що стали найбільшими національними науковими проектами у цьому жанрі історіографії.

Окреслюються основні концептуальні підходи, на яких ґрунтуються теоретико-методологічні засади цих видань.

Автори констатують, що україноцентричний характер обох енциклопедій зумовив підвищену увагу до історичних явищ, які вирішальним чином вплинули на процеси націє- і державотворення в Україні, самоідентифікації української спільноти та її суспільно-політичної організації поза її межами, зокрема на еміграції, у місцях компактного проживання в інших державах.

Простежується роль українських «великих» церков у підтримці українського національно-визвольного руху, протидії асиміляційним процесам у ІІ Річпосполитій, русифікації в підрадянській Україні, спротиву антиукраїнській політиці німецьких та румунських окупантів у 1941–1944 рр.

Здійснено реконструкцію деяких етапів становлення, структурних змін у «великих» конфесіях, спричинених внутрішніми та зовнішніми чинниками, спроб утворення єдиних ієрархій, а також домогтися автокефального статусу для Української православної церкви.

Висвітлюється спосіб подачі інформації про перипетії боротьби Української греко-католицької церкви за своє існування і заходи радянського тоталітарного режиму, спрямовані на її ліквідацію.

Відтворюється широка картина духовної, культурно-просвітницької, наукової, громадської, суспільно-політичної діяльності українських церков на українських землях і за кордоном.

З’ясовується, як через портретну галерею священнослужителів різних конфесій встановлюється його місія духовної опіки й національної самоідентифікації українства, його консолідації довкола ідей державного суверенітету України в надскладних тогочасних реаліях.

Співставлено рівень наповнення релігійним контентом двох енциклопедичних серій у різних його вимірах.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.