Андрій Бойко-Гагарін » Підробка золотих монет в Україні у ХІХ – на початку ХХ ст.
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Підробка золотих монет в Україні у ХІХ – на початку ХХ ст.

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 21.12.2020
Твір змінено: 21.12.2020
Завантажити: pdf див. (1.9 МБ)
Опис: Етнічна історія народів Європи: Збірник наукових праць. Випуск 62. – К., 2020.


Проблема підробки грошей у Російській імперії тривалий час перебувала поза полем зору науковців, в Україні відсутня єдина комплексна праця, присвячена вивченню цього питання. В часи Російської імперії в Україні підробка золотих монет набуває своїх особливостей та тенденцій. В цій статті введено в науковий обіг матеріали карних справ державних історичних архівів, замітки газет та музейні предмети, що мають відношення до фальсифікації золотих монет в Україні. У XVIII столітті золоті монети були мало відомі населенню, тому випадків фальсифікації в матеріалах історичних джерел нам невідомо. В цей час поширення набуває підроблена іноземна золота монета. Традиційним злочином було обпилювання золотих та срібних монет по кружку, що також зафіксовано в досліджуваному періоді. У кінці XVIII та у першій половині XIX століття через малу чисельність російських золотих монет фальшивомонетниками в якості зразка використовуються іноземні голландські дукати та османські махмудії. Підробка золотих російських монет відома з середини ХІХ століття. Фальшиві пів-імперіали відомі в знахідках України, хоча аналіз джерел вказує на потенційне завезення їх із балтійських губерній, де вони імовірно виготовлялись.

Із введенням у Російській імперії золотого стандарту, нові монети стрімко набувають популярності. Широке використання нових золотих монет призводить до фальсифікації практично всього їх номінального ряду. Не стала винятком і найбільш рідкісна золота монета номіналом 7 рублів 50 копійок, що карбувалась лише у 1897 році, підробка якої була виявлена в Житомирі. Підробки золотих монет потрапляли до українських губерній також із сусідніх регіонів, як у 1911 році виявлено факт завезення з метою збуту фальшивих імперіалів із Нахічевані.

Докорінно змінила засади грошового обігу в Україні Перша Світова війна. Величезні видатки та криза в імперії призвела до «монетного голоду», використання грошових замінників та спекуляцій із дрібними монетами. Золоті обігові монети цілеспрямовано вилучають у населення, обмінюючи на паперові грошові знаки. Ми припускаємо, що відомі на сьогоднішній день зразки тогочасних підробок монет для збитку грошового обігу могли бути виготовленими під час фінансової кризи часів Першої Світової війни.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.