Юлія Миколаївна Руденко » Діяльність установ пошти і телеграфу на Правобережній Україні (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Діяльність установ пошти і телеграфу на Правобережній Україні (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)

Дисертація
Написано: 2018 року
Розділ: Історична
Твір додано: 28.09.2018
Твір змінено: 28.09.2018
Завантажити: pdf див. (1.2 МБ)
Опис: Руденко Ю.М. Діяльність установ пошти і телеграфу на Правобережній Україні (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.). – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук (доктора філософії) за спеціальністю 07.00.01 “Історія України”. – Черкаський національний університет імені Б. Хмельницького, Черкаси, 2018.
З огляду на провідну роль поштового зв’язку у розвитку економіки та інтеграційних процесах, дисертаційна робота набуває значної актуальності. Вперше історія поштової та поштово-телеграфної справи Правобережної України другої половини ХІХ – початку ХХ ст. стала предметом спеціального дослідження, виступила як самостійна і цілісна наукова проблема. Здійснено ґрунтовний і об’єктивний аналіз історії виникнення, розвитку і функціонування поштових установ на Правобережжі.
Авторка опрацювала і ввела в науковий обіг широке коло архівних джерел, які раніше не використовувались дослідниками. Основу джерельної бази дисертаційного дослідження становлять матеріали архівів. У процесі написання роботи автором опрацьовані архівні матеріали Державного архіву Житомирської області, Державного архіву Черкаської області, Державного архіву Хмельницької області, Центрального державного історичного архіву м. Києва.
Вперше зосереджено увагу на визначенні особливості роботи жінок у поштовій сфері. Такі особливості стосувалися відбору кандидатів на посади за сімейним статусом, моральними якостями, фізичним розвитком, рівнем освіченості. Проаналізовано умови до вступу на навчання на курси телеграфістів. Жіноча праця використовувалась виключно на виконавчих посадах. Жінки мали нижчу заробітну плату, проте їм та їхнім сім’ям призначалися пенсії та одноразові допомоги.
Вперше проаналізовано організацію охорони поштових установ, вимоги до охоронців супроводу пошти. Встановлено порядок охорони цінностей, уточнено заходи щодо здійснення посиленої охорони, прийняття присяги і присяжних листів охоронцями. Особливостями охорони пошти на Правобережжі було створення караульних постів на залізницях, введення особливих агентів для спостереження за пасажирами в потягах.
Автором вперше охарактеризовано послуги надання та встановлення телефонного зв’язку. Передача телеграфних депеш проходила по всій телефонній мережі, яка з’єднала всі великі міста означеного регіону вже на початку ХХ ст. Визначено порядок оплати телефонних послуг, особливості встановлення апаратів для громадських закладів та для індивідуальних власників, вимоги до нової професії телефоністки, правила облаштування пунктів телефонного зв’язку, порядок користування телефоном.
У роботі деталізовано тенденції відкриття та функціонування пасажирських трактів. Перевезення пасажирів регулювалося низкою законодавчих документів. Видавалися розпорядження про безперервний рух і надання коней високопоставленим особам та чиновникам, що їхали у державних справах. Перевезення пасажирів з часом стало справою приватних підприємців. Створені ними компанії за згодою Поштового департаменту відкривали рух диліжансів на поштових трактах. Дана характеристика пасажирського транспорту, порівняно умови перевезення приватними і державними транспортними засобами.
Внесено доповнення і деталізовано порядок встановлення телеграфного сполучення. Конкретизовано умови відкриття телеграфних станцій при поштових відділеннях, визначаються умови оплати надання послуг. Авторка проаналізувала вимоги до приміщень, роль громад у облаштуванні телеграфного сполучення, визначені чіткі розміри витрат на облаштування телеграфу, правила передачі телеграфної кореспонденції телеграфом залізниць у військовий час, факти незаконного використання поштово-телеграфного сполучення на Правобережжі злочинним шляхом.
Деталізовано діяльність цензури та ощадних кас. Подано детальний аналіз цензурним статутам, які визначали цілі, завдання цензури та організаційну структуру, розкривали характер, способи і методи здійснення цензури видань різних типів; положенням про надання цензурі каральної функції. Уточнено правила відкриття, поштово-телеграфних ощадних кас, порядок прийому вкладів, стимулювання праці чиновників поштово-телеграфних ощадних кас преміюванням.
Розширено інформацію щодо методів стимулювання працівників сфери зв’язку, рівня життя та доходів поштових працівників. Визначено шляхи пошуку спеціальних коштів і засобів на виплату премій.
Доповнено інформацію щодо умов підготовки професійних кадрів для поштової галузі. Акцентовано увагу на критеріях оцінки роботи начальників поштових установ, рівень їх професійних якостей. Конкретизовано дані про навчальні заклади, їх реорганізацію з метою якісної підготовки працівників зв’язку, відкриття спеціальних курсів, організації іспитів за визначеними блоками і питаннями.
Дослідження розкриває способи та особливості доставки кореспонденції.
Визначено роль Правобережної України як транзитної посередниці у міжнародному поштовому сполученні. Авторка проаналізувала правила обміну міжнародною кореспонденцією, відзначила ріст об’ємів та швидкості пересилання пошти за межі держави.
Ключові слова: пошта, телеграф, Правобережжя, зв’язок, телефон, поштові операції, поштово-телеграфні чиновники, жінки-телеграфісти, рівень життя, доставка кореспонденції, перевезення пасажирів, охорона пошти, цензура, ощадні каси.
Зміст: [натисніть, щоб розгорнути]
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.