Олеся Розовик » Участь ходаків Волині у виборі земельних ділянок для переселення на південь України (1920-ті – початок 1930-х рр.)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Участь ходаків Волині у виборі земельних ділянок для переселення на південь України (1920-ті – початок 1930-х рр.)

Стаття
Розділ: Історична
Твір додано: 12.09.2019
Твір змінено: 12.09.2019
Завантажити: pdf див. (902.3 КБ)
Опис: Гілея: науковий вісник. Збірник наукових праць. – К., 2016. – Вип. 111 (8).


Поставлено мету дослідити маловивчену в історичній науці участь ходаків в допомозі організації переселенського руху в УСРР у 1920-х – початку 1930-х рр. Зазначається, що ходацтво як явище з’явилося у Російській імперії в середині ХІХ ст. Ходаками називалися люди, яких сільські громади обирали і посилали до повітових, губернських та інших адміністрацій з дорученням домагатися вирішення тих чи інших соціальних, економічних, культурних та інших питань, які, внаслідок різних причин, не вирішували органи влади.

Ходаки брали участь і в переселенських процесах, які активно розпочалися у Російській імперії після скасування кріпосного права (1861 р.) й тривали включно до початку Першої світової війни. У період Столипінської аграрної реформи у ходацькому русі у східні райони Російської імперії щорічно брало участь 90–120 тис. ходаків. Головне завдання, яке вирішували ці посланці від сільських громад, був вибір нових територій для переселення на них малоземельних селян і, найголовніше, вибір придатних для ведення сільського господарства земель.

З новою хвилею переселенського руху в Україні на початку 1920-х рр., відродився і ходацький рух, у тому числі й на Волині. За рішенням місцевих переселенських комісій, кожна сільська громада, де було безземельне селянство і яка отримала право на переселення у республіканський та Всесоюзний колонізаційні фонди, обирала ходаків. Як правило, один ходак обирався від 5–8 і більше сімей. Вони обстежували ділянки землі, виділені їхнім односельчанам під поселення і або давали дозвіл на переїзд сім’ям, або відмовлялися від них, якщо ці землі були непридатними для ведення сільського господарства. Вже розпочинаючи з 1921 р., з сіл Волині у південні райони республіки щорічно відправлялося по декілька сотень ходаків. Вони вибирали землі під поселення й, у значній мірі, допомагали державним органам влади успішно виконати план переселення малоземельного селянства Волині на вільні землі Півдня України.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.