Василь Полтавець » Історія населення басейну річки Тясмин в ранньому залізному віці (X – IV ст. до н.е.: природно-господарський аспект)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Історія населення басейну річки Тясмин в ранньому залізному віці (X – IV ст. до н.е.: природно-господарський аспект)

Праця
Написано: 2016 року
Розділ: Історична
Додав: balik2
Твір додано: 11.11.2016
Твір змінено: 11.11.2016
Завантажити: pdf див. (21,5 МБ)
Опис: Головні тематичні напрями дисертації визначено в результаті історіографічного аналізу проблеми природного середовища басейну р. Тясмин у ранньому залізному віці, у контексті вивчення господарської діяльності населення цього регіону. У результаті дослідження, здійсненого на оновленій джерельній базі, проаналізовано зв’язок ландшафтного середовища і відповідних господарсько-культурних типів за окремими історичними періодами, а також стан розвитку головних напрямів господарської діяльності. Серед них головну увагу приділено землеробству, тваринництву, видобутку та обробці металів. Зроблено висновки щодо зростання провідної ролі тваринництва, і особливо конярства, у структурі відтворювального господарства протягом пізнішого передскіфського і скіфського періодів. Рівень розвитку землеробства не підтверджує теорію постачання товарного хліба до античних міст Причорномор’я. Прогрес у литті й обробці заліза був пов’язаний переважно з потребами військової сфери, а не землеробства. Спостерігається диспропорція у використанні металів, насамперед заліза, у виробничій і військовій сферах на користь останньої . На підставі створених каталогу і докладної карти пам’яток регіону, що значно корегує попередні уявлення, запропоновано структуру заселення території в історичному розвитку і виокремлено 22 господарські мікрорегіони. Багато уваги приділено реконструкції торгово-воєнних шляхів і стратегічних територій, які впливали на структуру заселення. Стан господарства і торгівлі, обумовлені природними чинниками, разом з унікальною геополітичною ситуацією, яка сприяла ранньому формуванню військово-ієрархічної структури суспільства, були причинами прискореного соціального розвитку Потясминня - провідного культурного осередка передскіфського і скіфського часів Придніпровського Лісостепу.

Ключові слова: ранній залізний вік, Потясминня, чорноліська і скіфська культури, природне середовище, галузі господарства, шляхи сполучення.
Зміст: [натисніть, щоб розгорнути]
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.