Петро Лісовий » Кубань. Нариси (вид. 1928)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Кубань. Нариси (вид. 1928)

Нарис
Написано: 1928 року
Джерело: Sfumato
Розділ: Художня
Твір додано: 26.09.2019
Твір змінено: 26.09.2019
Завантажити: djvu (1,8 МБ) pdf див. (3,9 МБ)
Опис: Харків - "Рух" - 1928.
-------------------------------
У 1920-х українські письменники об’їздили півсвіту і видали велику кількість подорожніх нарисів (різного ступня вартости) – жанру, що набув тоді шаленої популярности. По різних закордонах відбули відрядження наші автори від Арктики до південних морів. Як на диво, майже поза увагою залишились деякі недалекі терени, як от Кубань. Нарис П. Лісового – єдиний ґрунтовний твір з цеї теми, автор подорожував Кубанню наприкінці 1920-х і подає свої спостереження. І досі деякі романтики мріють про повернення Кубані у склад України. Проте з книжки автора довідуємось, що навіть у першій чверті ХХ ст. із цим було багато проблем.
Видно, що автор перед мандрівкою і після перевів уважні студії з культури, економіки, історії регіону з різних джерел. Ледь не уся перша половина книжки складається з таких інформацій. Особливу увагу автор приділяє спостереженням за мовним середовищем Кубані. Російський царат підтримував таку думку кубанських козаків, що вони ніби така окрема нація зі своєю особливою говіркою. Після спілкування з багатьма козаками П. Лісовий констатує, що не існує ніякої говірки, а все це справжня українська мова. Багато цікавих спостережень за соціяльним розшаруванням на Кубані, де іде давнє протистояння станів городовиків і козаків. Поза увагою автора не залишається і місцева кавказька нація адигейців з їх екзотичним побутом. Вдались і цікаві описи специфічної місцевої природи та краєвидів. Книжка Лісового навіть викликала значний інтерес у козачої еміграції і перевидана у журналі «Вольное козачество» (Прага, 1928).
-------------------------------
Петро Лісовий (справжнє прізвище Свашенко) (1891 - 1937). Український журналіст, прозаїк та публіцист. Член літературної організації «Плуг». Автор численних нарисів та оповідань. В кінці 1920-х мешканець сумнозвісного будинку «Слово» у Харкові.
У 1935 р. Петро Лісовий заарештований НКВС за звинуваченням: «веде підривну роботу в складі підпільної націоналістичної організації з метою відриву України від СРСР». Відбував покарання у сталінських концтаборах на Півночі (Карелія). У 1937 р. отримав новий вирок: розстріл. Страчений 27 вересня 1937 року…

 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.