Володимир Гнатюк » Коломийки. Том I (збірка)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Коломийки. Том I (збірка)

Поезія
Написано: 1905 року
Джерело: books.files.lviv.ua (djvu)
Розділ: Народна
Твір додано: 20.11.2011
Твір змінено: 20.11.2011
Завантажити: djvu (20,7 МБ)
Опис: Перший із трьох томів коломийок зібраних і записаних на західних українських землях у кінці XIX — на початку XX ст., який був упорядкований Володимиром Гнатюком і виданий Науковим Товариством імені Тараса Шевченка у 1905 році.
Назва пісні «коломийка» стоїть очевидно в звязи з назвою міста Коломиї. Та яка та звязь, сього не можна порішити. Дехто вважає Коломию місцем повстаня коломийки. Воно можливе, але доказів на те не маємо так само, як і на те, чи вона як раз із Коломиї почала розширювати ся, в яких напрямах і якими шляхами. З назвою «коломийка» стоять також у звязи: назва річки — Коломийка) — що впадає в Коломиї до Прута; племінна назва — Коломий, Коломиєць, Коломийка, Коломийочка — якою означують мешканців коломийського округа; танець — коломийка — розширений також сильно по Галичині і перенятий уже інтелігенцією до круга її танців.
Походженє назви Коломиї — також не ясне; одні виводять її від латинського слова colonia, другі від імени угорського князя Коломана (по мадярськії: Калман), який княжив коротко в Галичині і мав заложити Коломию (сей вивід дуже неправдоподібний), иньші від руських слів коло (колесо) і мити, тому що давно мали бути в околиці Коломиї великі болота, а ще иньші звязують сю назву з сербським словом коло, від якого походить назва сербського танцю, подібного дечим до коломийки. Се все очевидно гіпотези, які ледви можна буде коли перевести на докази.
Львів, 29.IX.1904 — 17.IV.1905. Володимир Гнатюк.

Кількість сторінок: 302
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.