Наталія Бурдо » Реалистическая пластика трипольского поселения Майданецкое (рос.)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Реалистическая пластика трипольского поселения Майданецкое (рос.)

Стаття
Написано: 2010 року
Розділ: Історична
Твір додано: 28.01.2019
Твір змінено: 28.01.2019
Завантажити: pdf див. (2.2 МБ)
Опис: Археологія і давня історія України: Збірник наукових праць. – К.: ІА НАН України, 2010. – Вип. 3.


Реалістична пластика – досить умовний термін, що використовується для визначення трипільських статуеток, які в цілому модельовано у схематичному стилі, але з реалістичними рисами у зображенні голови та деталями обличчя. З різних житлово-господарських комплексів поселення-гіганта Майданецьке походить чотири фрагменти антропоморфних фігурок з реалістичними рисами. Вони характеризуються непоганою збереженістю та художньою виразністю. В статті надано детальний аналіз кожної статуетки та її місцезнаходження в археологічних об’єктах. Три фігурки походять із ям, розкопаних поблизу глинобитних жител або безпосередньо у житлах. Торс великої реалістичної фігурки знайдено серед руїн глинобитного житла.

Майданецькі реалістичні фігурки відтворюють, на нашу думку, різні сакральні образи або міфологічні персонажі. Дві статуетки передають жіночий образ з традиційною зачіскою у вигляді волосся спереду розібраного на прямий проділ, розпущеного по спині та зібраного у вузол на рівні талії. Представлено також торс фігурки з поголеною головою та грудьми, а також голівку у головному уборі, можливо, від чоловічої фігурки.

Зразки реалістичної пластики з Майданецького свідчать про те, що трипільські скульптори досконало володіли мистецтвом акцентувати увагу на найбільш важливих частинах зображення, виконуючи деталі статуеток у реалістичному стилі; поєднуючи їх з умовно-символічним виглядом виробу в цілому, вони віртуозно відтворювали певні сакральні образи. Майданецькі реалістичні фігурки в цілому відповідають типам реалістичної пластики томашівської групи. Їх вирізняє документальність знаходження, ретельність виготовлення та майстерність гончарів, які простими пластичними прийомами створили сакральні образи з великим емоційним навантаженням.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.